Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2019, 15:21

Česko pripravuje návrh na zdanenie výhier v hazarde

Prevádzkovatelia kasín a organizátori turnajov majú obavu, že prídu o hráčov, najmä zahraničných.

Česko pripravuje návrh na zdanenie výhier v hazarde
Zdroj: TASR/AP

Výhra 100-tisíc českých korún (38.999,85 eura) v hazardnej hre v budúcnosti nemusí znamenať rovnakú sumu aj pre výhercu. Vláda počíta so zdanením výhier sadzbou 15 percent, ak človek vyhrá sumu nad 100-tisíc českých korún.

Kabinet zároveň počíta s vyššími odvodmi spoločností, ktoré hazardné hry organizujú. Firmy však zámer vlády odmietajú. Tvrdia, že bol predložený bez predchádzajúcej odbornej analýzy a bude viesť len k poškodeniu celého trhu. Informoval o tom portál kanála ČT24.cz.

Prevádzkovatelia kasín a organizátori turnajov majú obavu, že prídu o hráčov, najmä zahraničných.

Česi vlani vydali na tipovanie všetkého druhu takmer 250 miliárd českých korún. V porovnaní s rokom 2017 to bolo viac o 11 percent. O viac ako 18 percent vzrástol aj objem vyplatených výher, ktorý dosiahol 218,2 miliardy českých korún.

Ministerstvo financií na kritiku reagovalo, že chce zdaniť len čisté výhry. Ak by človek vsadil 100-tisíc pri kurze 1,1:1, tipujúci by vyhral len 10-tisíc českých korún. Daň by sa vypočítala iba z čistej vyhranej sumy a dosiahla by 1500 českých korún.

Ministerstvo financií a prevádzkovatelia sa nezhodujú ani vo výške finančného prínosu pre štátny rozpočet. Kým ministerstvo od neho očakáva prínos viac ako 3,5 miliardy českých korún, prevádzkovatelia tvrdia, že aj v prípade, keď sa nezníži počet hráčov, štát nevyberie viac ako miliardu českých korún.

O návrhu zdanenia hazardných hier začali obe strany, ich prevádzkovatelia i ministerstvo, diskutovať. Ministerstvo financií podľa jeho šéfky Aleny Schillerovej nerozmýšľa ustúpiť od zámeru zdaniť hazardné hry.

“Prečo je tu vôbec oslobodenie zdanenia z výhier? My tým zjednodušujeme zákon o dani z príjmu a navyše rušíme oslobodenie, ktoré nemá logiku,” uviedla.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.