Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2019, 19:46

Odškodné za znečistenú ropu bude individuálne, znie z Moskvy

Francúzska spoločnosť Total a ruský Lukoil uviedli, že by odškodné malo byť okolo 15 dolárov za barel.

Odškodné za znečistenú ropu bude individuálne, znie z Moskvy
Zdroj: TASR/AP

Odškodnenie za znečistenú ropu, ktorú Rusko pred nedávnom dodávalo do európskych krajín ropovodom Družba a cez pobaltský prístav Usť-Luga, sa bude s každým podnikom dojednávať prípad od prípadu. Agentúre Reuters to dnes povedal námestník ruského ministra energetiky Pavel Sorokin.

Rusko zastavilo dodávky ropovodom Družba v apríli kvôli znečisteniu organickým chloridom, ktorý môže poškodiť zariadenie rafinérií. Znečistená ropa sa objavila aj v pobaltskom prístave Usť-Luga.

Kompenzácia by podľa Sorokina mali byť predmetom rokovaní medzi predajcami a odberateľmi ropy. Ich výška však bude iná v prípade Družby a iná v prípade Usť-Lugy. Odškodné zrejme nebude platiť štát, ale ruská spoločnosť Transnefť, čo je štátny prevádzkovateľ ropovodov.

Francúzska spoločnosť Total a ruský Lukoil uviedli, že by odškodné malo byť okolo 15 dolárov (13,27 eura) za barel.

Ropovod Družba sa v Bielorusku rozdeľuje na dve vetvy - severná vedie do Poľska a Nemecka, južná cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky. Kapacita ropovodu činí až jeden milión barelov ropy denne, čo je zhruba jedno percento globálneho dopytu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.