Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2019, 21:42

Štúdia ukazuje, že Google na novinároch zarába miliardy. O zisky sa však s nimi nedelí

Len v USA podľa štúdie zarobil Google na obsahu médií 4,7 miliardy dolárov.

Štúdia ukazuje, že Google na novinároch zarába miliardy. O zisky sa však s nimi nedelí
Zdroj: Reuters

Že Google profituje z obsahu digitálnych médií, za ktorý neplatí, je známe. A že ide skutočne o veľké zisky, ukazuje nová štúdia organizácie News Media Alliance, ktorá združuje viac ako 2-tisíc médií naprieč USA. Vrátane denníka The New York Times, ktorý o tom informujú.

Len v USA podľa štúdie zarobil Google na obsahu médií 4,7 miliardy dolárov (4,16 miliardy eur), pričom zárobky neplynuli len z vyhľadávača, ale aj zo spravodajského agregátora Google News. Tento obnos sa výrazne približuje k sume 5,1 miliardy, ktorú vlani zarobil spravodajský priemysel v USA ako celok z digitálnej reklamy.

Podľa aliancie je však suma 4,7 miliardy dolárov len odhadom konzervatívnym, keďže v ňom nie je započítaná hodnota osobných dát, ktoré Google prostredníctvom spravodajských článkov získal.

Šéf News Media Alliance David Chavern, podľa ktorého by médiá mali dostať z tohto príjmu podiel, verí v prijatie zákona, ktorý umožní, aby vydavatelia získali časť zo ziskov internetových platforiem. Ide o veľmi reálne prianie, keďže zákon, ktorý by to zabezpečil, má podporu ako republikánov, tak aj demokratov.

"Každý si uvedomuje, že ak novinárčina zmizne, bude to mať hrozný vplyv na celú krajinu," vyhlásil Chavern.

Spoločnosť Google zistenia štúdie spochybnila. "Tieto spätné výpočty sú nepresné," tvrdí s narážkou na fakt, že štúdia je čiastočne založená na inej štúdii, ktorú vyhotovila ekonomická poradenská spoločnosť Keystone Strategy.

A tá sa spolieha na štatistiku, ktorá bola zverejnená v roku 2008, keď Google odhadol, že služba Google News zarobila 100 miliónov dolárov. 

Štúdia od News Media Alliance poukazuje tiež na to, že 40 percent klikov vo vyhľadávači smeruje na spravodajský obsah, za ktorý Google nemusí zatiaľ vôbec platiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.