Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2019, 10:10

Filipíny zaplavilo mango. Farmári sa musia zbaviť tisícok ton tohto ovocia, inak sa pokazí

Len na ostrove Luzon majú poľnohospodári o dve tisíc ton manga viac než obvykle.

Filipíny zaplavilo mango. Farmári sa musia zbaviť tisícok ton tohto ovocia, inak sa pokazí
Zdroj: Flickr/MarPa87

Filipíny sa kvôli nečakane veľkej úrode stretávajú s nadbytkom manga. Ak sa viac ako dva milióny kilogramov prebytočného tropického ovocia čoskoro nepredajú, hrozí, že zhnije.

Filipínske ministerstvo poľnohospodárstva preto spustilo program, ktorý má podporiť predaj tohto ovocia, napísal britský server BBC.

Mango pre ľudí zadarmo

Len na ostrove Luzon majú poľnohospodári o dve tisíc ton manga viac než obvykle. Niektorí už preto pred bránami svojich usadlostí nechávajú sáčky s mangom, aby si ich ľudia zadarmo rozobrali.

Jedno kilo manga sa vo filipínskom hlavnom meste Manila predáva v prepočte za menej ako 40 centov. Podľa tamojšieho ministra poľnohospodárstva Emmanuela Pinola sa musí ovocie predať do dvoch týždňov, inak hrozí, že ceny budú ešte nižšie a poškodia farmárov.

Marketingová kampaň ministerstva má za úlohu farmárom s predajom pomôcť. Ministerstvo vo filipínskej metropole opravilo pouličné stánky predávajúce ovocie, farmárom ponúka workshopy a v polovici júna plánuje usporiadať mangový festival.

Dôvod masívnej úrody

Časť nadprodukcia sa predá do zahraničia, medzi odberateľov patria napríklad Japonsko, Južná Kórea, emirát Dubaj alebo Rusko.

Dôvodom masívnej úrody je podľa Pinola vlna horúceho a suchého počasia spôsobená klimatickým javom El Niňo. Prírodný jav väčšinou nastáva v cykloch po štyroch až piatich rokoch a prejavuje sa rastom teploty Tichého oceánu, ktorý na niektorých miestach vyvoláva sucha a inde silné zrážky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.