Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2019, 11:23

Ak bude obchodný spor s Američanmi eskalovať, Čína je pripravená tvrdo odpovedať

Peking má dvere rokovaniam aj naďalej otvorené, musia to však byť rokovania na rovnocennej báze.

Čína je pripravená tvrdo odpovedať, ak Spojené štáty budú trvať na eskalácii obchodného sporu.

Oznámilo to v utorok čínske ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, že v prípade nedosiahnutia dohody na samite lídrov skupiny G20 koncom júna v Japonsku uvedie do platnosti ďalšie clá na čínske produkty.

Trump niekoľkokrát uviedol, že je pripravený stretnúť sa na samite, ktorý sa uskutoční 28. a 29. júna v Osake, s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Peking však schôdzku doteraz nepotvrdil.

Minulý týždeň Trump oznámil, že s uvalením ďalších ciel na čínsky dovoz do USA v hodnote minimálne 300 miliárd dolárov (265,46 miliardy eur) ročne počká do konania samitu lídrov G20 v Osake a až potom rozhodne.

Dôležité stretnutie lídrov

Kľúčové má byť práve stretnutie so Si Ťin-pchingom. V pondelok v hrozbách smerom k Číne ešte pritvrdil a povedal, že ak sa schôdzka s čínskym prezidentom neuskutoční, clá budú zavedené.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang však zopakoval, že schôdzku Trumpa a Si Ťin-pchinga v Osake zatiaľ potvrdiť nemôže. Keď budú príslušné informácie k dispozícii, potom ich ministerstvo zverejní.

Peking odmieta stupňovať spor

Zopakoval však, že Peking odmieta stupňovanie hrozieb. "Čína si obchodnú vojnu neželá, na druhej strane sa jej však nebojíme," povedal Keng Šuang.

Zároveň dodal, že Peking má dvere rokovaniam aj naďalej otvorené, musia to však byť rokovania na rovnocennej báze. "Ak USA chcú obchodné spory iba eskalovať, potom budeme razantne odpovedať a bojovať až do konca," povedal Keng Šuang.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.