Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2019, 09:20

Predaj áut v Číne klesá. Najväčší svetový trh sa prepadol jedenásty mesiac za sebou

Za týmto vývojom stojí spomaľovanie hospodárskeho rastu a obchodná vojna so Spojenými štátmi.

Predaj áut v Číne klesá. Najväčší svetový trh sa prepadol jedenásty mesiac za sebou
Zdroj: Reuters

Predaj automobilov v Číne sa v máji medziročne znížil o 16,4 percenta na 1,91 milióna automobilov. Najväčší svetový trh motorových vozidiel je tak v poklese už jedenásť mesiacov. Uviedol to dnes Čínsky zväz výrobcov automobilov (CAAM).

V apríli sa predaj áut v Číne znížil o 14,6 percenta a v marci o 5,2 percenta. Vlani čínsky trh zaznamenal prvý ročný prepad od konca 90. rokov.

Za týmto vývojom stojí spomaľovanie hospodárskeho rastu a obchodná vojna so Spojenými štátmi, ale aj zavádzanie nových emisných noriem, upozornila agentúra Reuters.

Hoci automobilky reagovali na zhoršenie situácie na trhu znížením cien, za máj väčšina hlásila pokles predaja.

Stále však rastie odbyt takzvaných nových energetických vozidiel, v máji stúpol o 1,8 percenta na 104-tisíc áut. Vlani sa ich predalo o 62 percent viac.

Začiatkom júna vláda oznámila opatrenia na oživenie odbytu automobilov. Oproti očakávaniu trhu však neobsahujú zmiernenie kontroly vydávania nových licencií pre vozidlá s benzínovým pohonom vo veľkých mestách.

Čína v roku 2009 vďaka silnému rastu vystriedala na poste najväčšieho automobilového trhu sveta Spojené štáty. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.