Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2019, 12:54

Najväčší štátny fond na svete sa odkláňa od uhlia, "neetické podiely" za stovky miliónov môže rozpredať

Zmenu by mal dnes schváliť nórsky parlament.

Najväčší štátny fond na svete sa odkláňa od uhlia, "neetické podiely" za stovky miliónov môže rozpredať
Zdroj: Reuters

Nórsky vládny investičný fond v hodnote jeden bilión dolárov (883,39 miliardy eur) bude možno nútený predať svoj podiel vo výške jednej miliardy dolárov v komoditnom gigante Glencore a aj v iných firmách, ktoré získavajú viac ako 30 percent svojich príjmov z uhlia, aby splnil navrhované prísnejšie pravidlá etického investovania.

Podľa plánu nórskej vlády, ktorý by mal v stredu schváliť parlament, tak najväčší štátny fond na svete by už viac nemal investovať do spoločností, ktoré ročne vyťažia viac ako 20 miliónov ton uhlia alebo vyrobia viac ako 10 gigawattov (GW) energie z uhlia.

Odpredal podielov vo firmách

​Nové smernice znamenajú, že fond bude musieť odpredať svoj podiel v Glencore, v ktorom vlastnil na konci minulého roka 2,03 percenta a v hodnote jednej miliardy dolárov, domnievajú sa aktivisti z Greenpeace a Urgenwald. Okrem toho sa bude musieť zbaviť podielu 2,16 percenta v bani Anglo American v hodnote 620 miliónov dolárov.

Ďalšie "neetické" podiely má v nemeckom RWE, a to 1,39 percenta v hodnote 186 miliónov dolárov, vlastní tiež 2,22 percenta v austrálskom South32 v hodnote 266 miliónov dolárov a 1,03 percenta v nemeckej firme Uniper.

Chcú byť viac ekologický

Navrhované pravidlá o investovaní do uhlia, ktoré sú súčasťou širšieho posunu krajiny k obnoviteľným zdrojom energie, viedli fond k predaju jeho podielov v 83 prevažne uhoľných spoločnostiach, ako sú Peabody Energy a Coal India, a tiež výrobcov elektrickej energie z uhlia od spoločností Portland General Electric až po Korea Electric Power.

Prvé veľké fondy, ktoré tak urobili už v roku 2015, podnietili ostatných dlhodobých investorov k stanoveniu podobných smerníc, vrátane nemeckej poisťovne Allianz.

Očakáva sa, že nórsky parlament tento plán podporí, pretože vládnuca koalícia v ňom má väčšinu kresiel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.