Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2019, 15:34

Inflácia v USA sa v máji spomalila, slabý rast cien môže zvýšiť tlak na FED

Ekonómovia počítali so stagnáciou inflácie na 1,9 percenta.

Inflácia v USA sa v máji spomalila, slabý rast cien môže zvýšiť tlak na FED
Zdroj: Reuters

Inflácia v USA sa v máji spomalila. Zotavenie cien potravín totiž vykompenzovalo zlacnenie benzínu.

Index spotrebiteľských cien medziročne stúpol o 1,8 percenta po náraste o 1,9 percenta v apríli, uviedlo to americké ministerstvo práce. Ekonómovia počítali so stagnáciou inflácie na 1,9 percenta.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,1 percenta po náraste o 0,3 percenta, pričom tento vývoj bol v súlade s očakávaniami ekonómov.

Slabá inflácia môže zvýšiť tlak na americkú centrálnu banku (Fed), aby tento rok znížila úrokové sadzby a podporila ekonomiku, ktorá pociťuje negatívny vplyv obchodných spor.

Bez započítania volatilných cien potravín a energií, spotrebiteľské ceny v máji medzimesačne vzrástli o 0,1 percenta už štvrtý mesiac po sebe. Takzvanú jadrovú infláciu pribrzdil prudký pokles cien starších osobných a nákladných áut, rovnako ako produktov zdravotnej starostlivosti.

V medziročnom porovnaní si jadrový index spotrebiteľských cien v máji polepšil o dve percentá po zvýšení o 2,1 percenta v predchádzajúcom mesiaci.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.