Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2019, 18:30

Netrpezlivosť a čas hrajú do karát Pekingu. Trump sa v obchodnom spore dostáva do pasce, tvrdí ekonóm

  • V HN televízii sme sa rozprávali s hlavným ekonómom Czech Fund Lukášom Kovandom.
  • Čo môžu priniesť americké obchodné vojny?
  • Je dôvod na paniku pred recesiou?
  • Odpovede sa dozviete vo videu.

Obchodné vojny budú kľúčovým problémom pre trhy. Neočakávam, že sa spory rýchlo vyriešia, tvrdí v rozhovore HNtelevízie hlavný ekonóm Czech Fundu Lukáš Kovanda. 

Hlavné bojisko obchodných sporov je medzi Pekingom a Washingtonom. "Nie je to len obchodná vojna, nazval by som to zápasom o technologickú dominanciu vo svete," vysvetľuje Kovanda.

Ekonóm ďalej vysvetľuje, že kto svetu vládne technologicky, tak mu bude dominovať aj vojensky. USA sa podľa Kovandu zľakli nástupu Číny a teraz sa snažia tento trend zvrátiť. "Očakávam dlhodobý stret mocností," dodáva.       

"To, že Trump hrozí clami, nie jej nič nové, ukazuje to mieru nervozity, pretože sa musí uchádzať budúci rok o znovuzvolenie," vysvetľuje Kovanda s tým, že jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching je na rozdiel od Trumpa teoreticky doživotným vládcom Číny. 

Netrpezlivosť a čas hrajú v prospech Pekingu, Trump sa dostáva z hľadiska času do pasti, tvrdí ekonóm. 

Kovanda si myslí, že Trump robí chybu, že otvára nové bojisko aj v Európe. Spojené štáty by si mohli nakloniť aj ázijske krajiny, pôsobiť na Čínu tak, aby otvorila svoj trh a mohla globalizácia ďalej fungovať. 

Ak chce Trump poraziť Čínu, mal by s Európou spolupracovať a nie bojovať, tvrdí ekonóm. Spojené štáty už nemajú takú veľkú ekonomickú silu, aby sa dokázali sami s Činou vysporiadať, dodáva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.