Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2019, 00:00

Ceny na pumpách má v rukách Moskva, ruský minister varuje pred dramatickým pádom ropy

Ak sa OPEC s Ruskom nezhodnú a dohoda o znížení ťažby ropy padne, cena čierneho zlata by mohla klesnúť na úroveň 30 dolárov za barel, teda na úroveň pred 16 rokmi.

Ceny na pumpách má v rukách Moskva, ruský minister varuje pred dramatickým pádom ropy
Zdroj: Reuters

Z problémov ropného kartelu OPEC a napätej situácie vo svetovom obchode môžu vyťažiť slovenskí šoféri. Po zdražovaní na začiatku roka nás totiž počas letnej sezóny čakajú na čerpacích staniciach nižšie ceny benzínu i nafty.

„Podľa modelu založeného na vývoji cien pohonných látok v Rotterdame očakávame v najbližšie týždne pokles cien benzínu do šesť centov, pri diesli očakávame pokles do päť centov na liter,“ tvrdí analytik brokerskej spoločnosti XTB Lukáš Lipovský. Odborníci však jedným dychom dodávajú, že pokles cien pohonných látok bude brzdiť letná sezóna, a teda vyšší dopyt.


Karty však môže zamiešať Moskva a jej postoj k obmedzovaniu ťažby ropy kartelom OPEC, ktoré drží cenu komodity na súčasných 61 dolárov za barel.

Obavy Ruska
Ropný kartel OPEC má totiž problém. Jeho plán udržať produkciu ropy na minime a zdvihnúť tak jej cenu môže pred začiatkom dovolenkovej sezóny naraziť. Dôvodom je Rusko, ktoré sa stále nerozhodlo, či predĺžiť, alebo nepredĺžiť zmluvu o zníženej produkcii. Moskva sa totiž obáva, že jej pozíciu na trhu si môže uzurpovať Washington. Ruský minister pre energetiku Alexander Novak vyhlásil, že v prípade odmietnutia dohody nemôže vylúčiť scenár, že ropa spadne na hodnotu 30 dolárov za barel, kde sa napo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.