Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2019, 09:20

Alibaba tajne požiadala o vstup na burzu v Hongkongu, zvažuje ponúknuť akcie za 20 miliárd dolárov

Ponuka by mohla byť najväčším vstupom na burzu v Hongkongu od roku 2010.

Alibaba tajne požiadala o vstup na burzu v Hongkongu, zvažuje ponúknuť akcie za 20 miliárd dolárov
Zdroj: Reuters

Čínsky internetový obchod Alibaba Group Holding tajne požiadal o vstup na akciovú burzu v Hongkongu.

S odvolaním sa na informované zdroje to dnes uviedla agentúra Bloomberg. Ponuka by mohla byť najväčším vstupom na burzu v Hongkongu od roku 2010. Alibaba v roku 2014 uskutočnila rekordnú ponuku akcií v New Yorku.

Vstup spoločnosti Alibaba na burzu v Hongkongu by mohol posilniť postavenie tohto mesta ako cieľového miesta pre akcie čínskych technologických firiem. Podnik tiež bude mať k dispozícii viac hotovosti.

Alibaba podľa skorších informácií zvažuje, že ponúkne akcie za 20 miliárd dolárov. Druhá ponuka akcií má za cieľ rozšíriť finančné kanály, zvýšiť likviditu a dostať akcie firmy bližšie k investorom vo vlasti.

Alibaba v roku 2014 uskutočnila primárnu ponuku v New Yorku a z predaja akcií získala 25 miliárd dolárov, čo znamenalo najväčšiu primárnu ponuku akcií na svete.

Firma si vybrala New York, pretože sa jej nepodarilo presvedčiť regulátora burzy v Hongkongu, aby jej schválil navrhovanú štruktúru riadenia firmy, keď skupina najvyšších manažérov má kontrolu nad zložením správnej rady.

Vlani však regulátor túto takzvanú duálnu akciovú štruktúru u firiem s akciami na burze Hongkongu povolil.

Rozhodnutie spoločnosti prichádza v čase, keď čínske firmy čelia rastúcemu nepriateľstvu zo strany americkej vlády. Tá už umiestnila niekoľko čínskych technologických spoločností na čiernu listinu.

Akcie Alibaby v New Yorku za posledný rok oslabili o viac ako 20 percent. Trhová kapitalizácia firmy sa teraz pohybuje okolo 400 miliárd dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.