Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2019, 14:24

EÚ zatiaľ nemá jasnú stratégiu v oblasti dodávok vzácnych zemín, tvrdí eurokomisárka

Peking by mohol využiť svoju dominantnú pozíciu dodávateľa prvkov vzácnych zemín.

EÚ zatiaľ nemá jasnú stratégiu v oblasti dodávok vzácnych zemín, tvrdí eurokomisárka
Zdroj: Reuters

Európska únia nemá zatiaľ jasnú stratégiu, ako zabezpečiť plynulý prísun kľúčových surovín v prípade, že Čína využije zeminy vzácnych kovov v obchodnom spore s USA a ich export výrazne obmedzí. Povedala to vo štvrtok komisárka Európskej únie pre obchod Cecilia Malmströmová.

"Už sme o tom začali diskutovať. Zatiaľ v tejto oblasti nemáme jasnú stratégiu, pretože ide len o varovania," povedala komisárka na konferencii organizovanej ekonomickým inštitútom Bruegel.

"Ide však určite o niečo, k čomu je potrebné mať aj naďalej zabezpečený bezproblémový prístup," dodala s tým, že EÚ dúfa, že obchodná vojna medzi USA a Čínou nakoniec do takéhoto štádia nedospeje.

Zvyšujúce sa napätie vo vzťahoch Číny a USA vyvolalo obavy, že Peking by mohol využiť svoju dominantnú pozíciu dodávateľa prvkov vzácnych zemín na posilnenie svojho postavenia v obchodnom spore dvoch najväčších ekonomík.

V prípade vzácnych zemín ide o 17 prvkov, ktoré sú kľúčové vo výrobe mnohých citlivých produktov od mobilných telefónov cez zdravotnícke prístroje, elektromobily, letecké motory až po špeciálnu vojenskú techniku vrátane satelitov.

V rokoch 2004 až 2017 sa Čína podieľala na dovoze vzácnych zemín do USA 80 percent. Krajina kontroluje 37 percent svetových rezerv vzácnych zemín a konkurovať jej dokáže len pár alternatívnych dodávateľov.

Maurits Bruggink, generálny tajomník združenia CRMA (Critical Raw Materials Alliance), ktoré zastupuje firmy produkujúce kľúčové suroviny a obchodujúce s nimi, uviedol, že združenie tlačí na Brusel, aby sa zvýšila produkcia v Európe.

"Vždy budú existovať riziká spojené s dodávkami z krajín ako Čína, Rusko či Kongo, takže je nevyhnutné ťažiť na vlastnom trhu, a to kdekoľvek, kde je to možné," povedal Bruggink. "V tomto smere je potrebné urobiť ešte veľa práce," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.