Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2019, 12:24

Stovky amerických firiem vyzvali Trumpa, aby vyriešil obchodný spor s Čínou

Zároveň uviedli, že clá poškodzujú americké podniky a spotrebiteľov.

Skupina viac ako 600 amerických spoločností, vrátane Walmartu a Targetu, vo štvrtok vyzvala v liste amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby vyriešil obchodný spor s Čínou. Zároveň uviedli, že clá poškodzujú americké podniky a spotrebiteľov.

Tento list je najnovším krokom národnej kampane proti clám "Tariffs Hurt the Heartland", ktorú podporuje viac ako 150 obchodných skupín, od zástupcov farmárov, cez výrobcov, maloobchodníkov až po technologický priemysel.

Kľúčový samit prezidentov

Obchodné napätie medzi USA a Čínou sa stupňuje a list prichádza pred možnou schôdzou Trumpa s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na okraji summitu skupiny G20 v dňoch 28. - 29. júna v japonskej Osake.

Trump povedal, že sa chce stretnúť s čínskym prezidentom v Japonsku a následne rozhodne, či rozšíri clá na takmer všetok čínsky dovoz do USA.

Do summitu už zostáva len pár týždňov a očakávania v súvislosti s ukončením obchodného konfliktu dvoch najväčších svetových ekonomík sú nízke.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedla, že zatiaľ nedošlo k nijakým väčším prípravám na stretnutie, aj keď je v stávke zdravie svetovej ekonomiky.

Obavy o eskaláciu sporu

Americké firmy v liste zdôraznili, že majú obavy z eskalácie sporu a ciel. „Široko uplatňované clá nie sú účinným nástrojom na zmenu nekalých obchodných praktík Číny. Clá sú dane, ktoré platia priamo americké firmy, nie Čína."

Walmart, najväčší súkromný zamestnávateľ v USA a najväčší maloobchodný predajca na svete, upozornil, že clá zvýšia ceny pre amerických spotrebiteľov.
Ďalšie clá vo výške 25 percent na dovoz z Číny v hodnote 300 miliárd dolárov (265,74 miliardy eur) zničia viac ako dva milióny pracovných miest v USA, uvádza sa v liste s odvolaním sa na odhady medzinárodnej poradenskej firmy Trade Partnership.

Okrem toho zvýšia výdavky priemernej americkej štvorčlennej rodiny o viac ako 2000 dolárov a znížia hodnotu hrubého domáceho produktu USA o jedno percento.

"Eskalácia obchodného sporu nie je v najlepšom záujme krajiny a obe strany prehrajú," dodali firmy v liste.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.