Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2019, 16:05

Brusel ukončil konanie voči Španielsku, podarilo sa mu skrotiť deficit

Madridu sa podarilo schodok dostať pod unijnú referenčnú hodnotu troch percent.

Brusel ukončil konanie voči Španielsku, podarilo sa mu skrotiť deficit
Zdroj: TASR/Yves Herman

Členské krajiny EU dnes ukončili konanie, ktoré bolo od roku 2009 vedené so Španielskom kvôli jeho nadmernému deficitu.

Ministri financií dnes v Luxembursku potvrdili, že Madridu sa podarilo schodok dostať pod unijnú referenčnú hodnotu troch percent. Taliansko, u ktorého nedávno Európska komisia začiatok analogického postupu označila za oprávnený kvôli vysokej miere dlhu, dnes krajiny vyzvali, aby urobila kroky na jeho zníženie.

"Euroskupina (ministri financií krajín platiacich eurom) sa zhoduje s pohľadom Hospodárskeho a finančného výboru a Európskou komisiou, že proces je v súvislosti so zadlžením oprávnený," uviedol na rannej tlačovej konferencii k talianskej situácii šéf euroskupiny Mario Centeno. Diskusia k tejto otázke bola podľa neho veľmi krátka.

Česká ministerka financií Alena Schillerová na okraj rokovania povedala, že víta rozhodnutie komisie o tom, že postup voči Taliansku je na mieste.

Pripomenula, že podľa údajov komisie bol verejný dlh Talianska vlani 132,2 percenta hrubého domáceho produktu, v ČR bol rovnaký údaj na hodnote 32,7 percenta.

Talianske číslo je tak podľa Schillerovej "neuveriteľné". "Veľmi to vítam," povedala o pohľade komisia s tým, že ak sa všetky krajiny pripojili k Paktu stability a rastu a ČR má tiež vlastný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, tak sa pravidlá majú týkať aj tretej najväčšej ekonomiky únie. Rímu za porušenie pravidiel môžu hroziť aj finančné sankcie, tá však doteraz nikdy nebola udelená.

Kým nebude komisiou teraz predložené konanie voči Taliansku skutočne spustené, nie je po dnešnom rozhodnutí o Španielsku žiadna krajina únie vnútri procedúry pre nadmerný deficit. Na vrchole krízy eurozóny v rokoch 2010 a 2011 bol postup vedený proti 24 členským štátom únie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.