Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.06.2019, 00:00

Ako James Bond. Elon Musk chce vyrobiť autoponorku z legendárneho filmu

Obojživelné auto by sa mohlo v blízkej budúcnosti stať skutočnosťou.

Ako James Bond. Elon Musk chce vyrobiť autoponorku z legendárneho filmu
Zdroj: Reuters

Máme návrh podvodného vozu inšpirovaného bondovkou zo 70. rokov, vyhlásil Elon Musk na utorkovom výročnom stretnutí akcionárov Tesly.

Kríženec auta a ponorky sa zrejme nebude vyrábať sériovo, šéf Tesly napriek tomu jeho vznik nevylúčil.

Automobilka sa však musí predovšetkým dostať zo súčasných problémov a obnoviť dôveru investorov.

Obojživelné auto, ktoré šoféroval James Bond v snímke Špión, ktorý ma miloval z roku 1977 by sa mohlo v blízkej budúcnosti stať skutočnosťou. Návrh automobilu, ktorý môže "jazdiť" aj pod vodou podľa Elona Muska už existuje.

"Technicky je to možné"

Miliardár, známy svojimi excentrickými podnikateľskými projektmi, tak reagoval na otázku jedného z akcionárov počas výročnej konferencie. Ten sa Muska opýtal, či Tesla niekedy vyrobí "vodné auto".

"Ponorkovej vozidlo skutočne môžete mať, technicky je to možné. Myslím, že trh pre tento produkt bude malý. Malý, ale nadšený," citoval Muska portál stanice CNBC.

Musk už podobný automobil vlastní, zatiaľ však iba ako filmovú rekvizitu. V roku 2013 totiž kúpil Lotus Esprit "Wet Nellie", ktorý na striebornom plátne riadil Roger Moore v úlohe Jamesa Bonda.

Trochu rozptýlenia

"Vyrobiť podobné auto by bolo trochu rozptýlenia," povedal Musk. Tesla sa totiž v súčasnosti musí sústrediť na obnovenie dôvery svojich investorov, hodnota akcií automobilky sa od začiatku tohto roka prepadla zhruba o tretinu.

Tesla dlhodobo zápasí s produkčnými a logistickými problémami, okrem toho je takmer permanentne v strate. V prvom štvrťroku tohto roka automobilka prerobila vyše 700 miliónov dolárov, čo je jeden z najhorších výkonov za posledné dva roky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.