Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.06.2019, 07:44

Najväčšie lietadlo na svete je na predaj. Kupca si musí pripraviť stovky miliónov dolárov

Lietadlo letelo zatiaľ len raz, dvojhodinový let bol považovaný za úspešný.

Najväčšie lietadlo na svete je na predaj. Kupca si musí pripraviť stovky miliónov dolárov
Zdroj: Reuters

Stratolaunch, najväčšie lietadlo na svete podľa rozpätia krídel, ktoré letelo iba raz, je na predaj. Majiteľ lietadla, holdingová spoločnosť Vulcan, chce lietadlo predať za 400 miliónov dolárov. Uviedol to portál CNBC s odvolaním sa na informované zdroje.

Vulcan je investičný konglomerát spoluzakladateľa Microsoftu a miliardára Paula Allena, ktorý vlani v októbri zomrel.

Jeden úspešný let

Jeho vízia obrovského lietadla, ktoré by mohlo vypúšťať rakety zo vzduchu, sa aspoň čiastočne vyplnila tento rok v apríli, kedy lietadlo po ôsmich rokoch vývoja prvýkrát vzlietlo.

Lietadlo letelo viac ako dve hodiny a tento let bol považovaný za úspešný prvý let.

Cena zahŕňa nielen lietadlo, ale aj duševné vlastníctvo a vybavenie. Stratolaunch má rozpätie krídel 385 stôp (117 metrov) a je tak dlhšie než americké futbalové ihrisko.

Firma končí

Firma Stratolaunch Systems, výrobca lietadla, tento rok výrazne znižuje svoju veľkosť a prepustila väčšinu zamestnancov. Agentúra Reuters minulý mesiac uviedla, že firma ukončuje svoju prevádzku.

Podľa zdrojov predaj zatiaľ brzdia nezhody medzi generálnym riaditeľom firmy Stratolaunch Jeanom Floydom a sestrou Paula Allena, Jody Allenovou, ktorá je predsedníčkou správnej rady Vulcanu a správkyňou pozostalosti.

Kým Floyd požaduje, aby program Stratolaunch zostal nažive, osobitne aby si firma ponechala duševné vlastníctvo, Jody Allenová chce firmu úplne predať.

Možní kupci

Medzi možnými kupcami Stratolaunch by podľa CNBC mohlo byť trio miliardárov - Elon Musk, Jeff Bezos a Richard Branson. Podľa zdrojov už firma hovorila s Bransonom o predaji lietadla jeho skupine Virgin Group.

Bransonov konglomerát vlastné tri vesmírne spoločnosti - Virign Galactic, The Spaceship Comapny a Virgin Orbit.

Virgin by tak mohla byť ideálnou destináciou pre Stratolaunch. Branson sa však vraj zdráha zaplatiť plnú cenu a údajne vraj Vulcanu ponúkol za Stratolaunch jeden dolár.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.