Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.06.2019, 13:43

Z útoku na tankery obviňujú Irán už aj Saudi. Nechceme vojnu, povedal korunný princ

Vo štvrtok poškodili výbuchy nórsky a japonský tanker s nákladom nafty a metanolu.

Z útoku na tankery obviňujú Irán už aj Saudi. Nechceme vojnu, povedal korunný princ
Zdroj: Reuters

Saudská Arábia sa pripojila k USA a Británii v obvinení Iránu zo štvrtkového útoku na dva tankery v Ománskom zálive. Korunný princ Muhammad bin Salmán v rozhovore pre denník Aš-Šark al-Avsat vyzval svetové spoločenstvo, aby rozhodujúcim spôsobom zasiahlo. Irán vinu na útokoch poprel.

Vo štvrtok poškodili výbuchy nórsky a japonský tanker s nákladom nafty a metanolu. Všetkých 44 členov ich posádok bolo evakuovaných. USA už vo štvrtok z útoku obvinili Irán.

Mohli naň použiť prísavné míny, ale námorníci na japonskej lodi videli letieť predmety vo vzduchu. V stredu a vo štvrtok bol na návšteve Iránu japonský premiér Šinzó Abe, ktorý chcel prispieť k upokojeniu blízkovýchodného napätia.

"Iránsky režim nerešpektoval to, že je japonský premiér v Teheráne, a na jeho snahu odpovedal útokom na dva tankery, z ktorých jeden bol japonský. Nechceme vojnu v tomto regióne, ale nebudeme váhať zareagovať na akékoľvek ohrozenie nášho národa, našej suverenity, územnej celistvosti a životných záujmov," povedal korunný princ.

Saudská Arábia už v sobotu spolu so Spojenými arabskými emirátmi vyzvala svet k zaisteniu bezpečnosti trasy tankerov Perzským zálivom.

Americký prezident Donald Trump povedal, že útok spáchal Irán, a na Irán poukázal aj americký minister zahraničia Mike Pompeo. K vine Iránu sa priklonila tiež Británia, ktorej minister zahraničia Jeremy Hunt varoval režim v Teheráne pred nemúdrou eskaláciou. Irán si za jeho slová v sobotu predvolal britského veľvyslanca.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.