Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2019, 00:00

Ceny nájmov v Európe rekordne rastú. Mestá chystajú rázne opatrenia

Európa nemá dostatok bytov najmä pre mladých ľudí. Ceny nájmov v posledných piatich rokoch výrazne vzrástli.

Ceny nájmov v Európe rekordne rastú. Mestá chystajú rázne opatrenia
Zdroj: Dreamstime

Ceny nájmov naprieč celou Európou v posledných rokoch dosahujú historické maximá. Európska komisia vo svojej správe o bývaní uvádza, že problém je alarmujúci a ohrozuje najmä mladých ľudí. Medzi príčiny radí trend dočasného zdieľaného bývania na platformách ako Airbnb, nedostatok nájomných bytov a migrácia do metropol jednotlivých krajín. To je len časť príčin rastu cien nájmov za bývanie. Mestá preto zvažujú rôzne opatrenia, napríklad daň z prázdneho bytu či reguláciu podnikania firiem, ako je Airbnb alebo Booking.com.

Dopyt a ponuka
Po 11 rokoch existencie Airbnb ponúka viac ako šesť miliónov izieb, bytov a domov vo viac ako 81-tisíc mestách na celom svete. Až 45 percent európskej ponuky je práve v metropolách. Mnohí volajú po reguláciách. Podľa realitných odborníkov to však na cenách nájmov takmer nepocítime. Ekonóm Pavel Škriniar z Ekonomickej univerzity hovorí, že ceny sú vždy výsledkom dopytu a ponuky. „Ak je niečoho nedostatok, stáva sa to vzácnejším, ceny sa automaticky zvyšujú. Regulácia cien spôsobí, že sa bývanie nejakým spôsobom stane ešte nedostupnejším, prípadne sa rozdiel v cenách bude požadovať zaplatiť iným spôsobom,“ myslí si Škriniar.


„Nájomné bývanie nie je drahé. Drahé je nájomné bývanie pre mladých ľudí. Ide o to, že so zvyšovaním veku sa pracovníkom a podnikateľom zvyšujú mzdy a príjmy, takže ľahšie dokážu zaplatiť rastúce ceny nájmu. Mladí ľudia vysoké príjmy nemajú, ale prevládajúce trhové sadzby za nájom musia platiť rovnako ako ľudia, ktorí majú napríklad dvojnásobné príjmy,“ hovorí analytik Finlordu Boris Tomčiak. Podľa Tomčiaka takýto vývoj

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.