Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2019, 17:25

Po 31 rokoch sa vracia k súkromníkovi. Sotheby’s kúpil za skoro štyri miliardy dolárov mediálny magnát

Podielnici Sotheby’s dostanú 57 dolárov za akciu v hotovosti.

Po 31 rokoch sa vracia k súkromníkovi. Sotheby’s kúpil za skoro štyri miliardy dolárov mediálny magnát
Zdroj: Reuters

Miliardár a zberateľ umenia Patrick Drahi, ktorý stojí za telekomunikačnou a mediálnou skupinou Altice, sa dohodol na prevzatí aukčného domu Sotheby’s.

Dohoda firmu ohodnocuje na 3,7 miliardy dolárov, oznámila to dnes firma. Po 31 rokoch, čo sa s akciami Sotheby’s obchoduje na newyorskej burze, sa tak podnik vráti do súkromného vlastníctva.

Drahi kúpi Sotheby’s prostredníctvom svojej investičnej skupiny BidFair USA. Za jednu akciu Sotheby’s ponúkol 57 dolárov, čo v porovnaní s piatkovou záverečnou cenou akcií predstavuje nárast o 61 percent.

"Patrick Drahi je jedným z najváženejších podnikateľov na svete a ja ho chcem v mene všetkých v Sotheby’s privítať do rodiny," uviedol generálny riaditeľ Sotheby’s Tad Smith. Akvizícia podľa neho poskytne aukčnej sieni príležitosť na urýchlenie rastu a väčšiu flexibilitu, uviedla agentúra Reuters.

Sotheby’s je druhým najväčším aukčným domom na svete. Založená bola v Londýne v roku 1744, v 20. storočí potom expandovala do zahraničia. Od roku 1955 pôsobí v New Yorku a kancelárie má aj v Paríži či Hongkongu.

Príjmy Sotheby’s v minulom roku predstavovali 1,04 miliardy dolárov a zisk 108,6 milióna dolárov

V posledných rokoch sa v aukciách Sotheby’s predal napríklad najdrahší diamant sveta, najdrahšia tlačená publikácia a rad najdrahších obrazov. Sotheby’s je mimo iného najvýznamnejším predajcom českých diel a najdôležitejších zbierok českého umenia. V Česku pôsobí okrem kancelárie aukčnej siene aj jedna z divízií, a síce realitná spoločnosť Sotheby’s International Realty.

Najväčším rivalom Sotheby’s je aukčná sieň Christie’s, ktorá bola založená v roku 1766. Podiel v nej vlastní francúzsky miliardár François Pinault. Staršie ako Sotheby’s sú len tri menšie švédske aukčné siene.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.