Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2019, 09:31

RegioJet na trhoch získal 36 miliónov eur, chce nové vlaky a lacnejšie úvery

Pre RegioJet ide o prvý vstup na kapitálový trh a prvú emisiu dlhopisov.

RegioJet na trhoch získal 36 miliónov eur, chce nové vlaky a lacnejšie úvery
Zdroj: Mafra/ Michal Šula

Súkromný dopravca RegioJet predal emisiu svojich zaistených dlhopisov vo výške 921 miliónov korún (36 miliónov eur) so splatnosťou päť rokov.

Pre RegioJet ide o prvý vstup na kapitálový trh a prvú emisiu dlhopisov. Jedná sa o šesťmesačný pohyblivý kupón s výnosom štyri percentá nad sadzbou PRIBOR, ktorú zverejňuje Česká národná banka.

Získané peniaze dopravca použije na nákup vlakov pre ďalší rozvoj železničnej dopravy a časť použije na refinancovanie súčasných bankových úverov, čo znamená zlacnenie financovania, uviedol v tlačovej správe hovorca spoločnosti Aleš Ondrůj.

Manažérom dlhopisové emisie je Slovenská sporiteľňa, ktorá pôsobí ako zabezpečovací a platobný agent. Dlhopisy si kúpili inštitucionálni aj privátni klienti. "Záujem prevýšil naše očakávania," uviedol finančný riaditeľ Petr Kohoutek.

Firma očakáva rast ziskov

Dopravca po minuloročnom zisku 102 miliónov korún (štyri milióny eur) očakáva tento rok rast zisku z vlakovej dopravy. V prvom štvrťroku predstavoval hrubý zisk 18 miliónov (0,7 milióna eur).

Spoločnosť chce v najbližších rokoch investovať niekoľko miliárd korún do nákupu lokomotív aj vagónov a do modernizácie tých v prevádzke. Vagónov chce kúpiť až 100. "Predpokladané finančné vysporiadanie transakcie je 26. júna a emisie budú obchodované na pražskej burze," uviedol Ondrůj.

Prevádzka vlakov aj na Slovensku

RegioJet doteraz prevádzkuje vlaky na komerčné riziko na linkách z Prahy na Ostravsko a na severnom Slovensku a z Prahy cez Brno do Bratislavy a Viedne.

Od tohtoročného decembra začne jazdiť v záväzku verejnej služby z Brna do Bohumína a tiež na niektorých osobných vlakoch v Ústeckom kraji. Na Slovensku jazdí v záväzku verejnej služby z Bratislavy do Komárna.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.