Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2019, 10:01

Predaj nových áut v Únii v máji ožil a mierne vzrástol, pomohlo hlavne Nemecko

Informovalo o tom v utorok Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA).

Predaj nových áut v Únii v máji ožil a mierne vzrástol, pomohlo hlavne Nemecko
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Predaj nových osobných áut v Európskej únii (EÚ) v máji konečne trocha ožil a mierne vzrástol po vytrvalom poklese v ôsmich predchádzajúcich mesiacoch. Informovalo o tom v utorok Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA).

Konkrétne, predaj osobných áut v európskom bloku sa v máji zvýšil medziročne o 0,1 percenta na vyše 1,4 milióna kusov, uviedlo združenie.

Dopyt v regióne bol poháňaný najmä krajinami strednej Európy, kde registrácia nových vozidiel vzrástla o 6,2 percenta v minulom mesiaci, zatiaľ čo z piatich hlavných trhoch západnej Európy prišli "zmiešané výsledky".

Počet nových registrácií vozidiel vzrástol v Nemecku, a to o 9,1 percenta, a vo Francúzsku o 1,2 percenta. Ale v Španielsku klesol o 7,3 percenta, v Británii o 4,6 percenta a v Taliansku o 1,2 percenta.

Lídrom na európskom trhu bol v máji nemecký koncern Volkswagen, ktorý sa podieľa 24,7 percenta na predaji áut. Nasledovali francúzske skupiny PSA s trhovým podielom 16,7 percenta a Renault s podielom 11,1 percenta.

Za prvých päť mesiacov tohto roka však predaj nových áut v EÚ klesol o 2,1 percenta na 6,7 milióna kusov. S výnimkou Nemecka vykázali ostatné štyri z piatich najväčších trhov v EÚ v tomto roku mierny pokles predaja.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.