Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2019, 11:38

Inflácia v eurozóne sa vzdialila cieľom ECB, v máji prudko spomalila

Európska centrálnabanka sa usiluje o to, aby sa inflácia v eurozóne pohybovala tesne pod dvoma percentami.

Inflácia v eurozóne sa vzdialila cieľom ECB, v máji prudko spomalila
Zdroj: Reuters

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne v máji spomalilo na 1,2 percenta z aprílových 1,7 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil štatistický úrad Eurostat, ktorý tak potvrdil svoj rýchly odhad zo začiatku júna.

Inflácia sa vzdialila cieľom Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá ju chce mať tesne pod dvoma percentami. V celej Európskej únii potom miera inflácie v máji klesla na 1,6 percenta z aprílových 1,9 percenta.

Miera inflácie v eurozóne medziročne stúpla najpomalšie od apríla 2018. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom potom boli ceny takmer bez zmeny, keď stúpli o 0,1 percenta. To bolo slabšie tempo, než odhadovali štatistici, ktorí podľa agentúry Reuters očakávali rast o 0,2 percenta.

ECB sa usiluje o to, aby sa inflácia v eurozóne pohybovala tesne pod dvoma percentami. Centrálna banka vlani v decembri ukončila program nákupov dlhopisov, prostredníctvom ktorého napumpovala do ekonomiky novo natlačené peniaze v hodnote 2,6 bilióna eur. Naďalej však hospodársky rast a infláciu v eurozóne podporuje teraz rekordne nízkymi úrokovými sadzbami.

Slovensko je nad priemerom

Najslabšiu mieru inflácie vykázal v máji Cyprus (0,2 percenta), Portugalsko (0,3 percenta) a Grécko (0,6 percenta). Najvyššiu mieru inflácie potom zaznamenalo Rumunsko (4,4 percenta), Maďarsko (4,0 percenta) a Lotyšsko (3,5 percenta).

Na Slovensku bola miera inflácie 2,7 percenta. V porovnaní s aprílom 2019 sa medziročná miera inflácie v 16 členských štátoch znížila, v piatich zostala stabilná a v šiestich stúpla.

Rast cien v eurozóne

K rastu cien v eurozóne prispeli v máji najviac ceny v službách, ktoré sú kľúčovým sektorom ekonomiky eurozóny, a ceny energií. Ich rast však spomalil - v službách klesol takmer na polovicu, na jedno percento z aprílových 1,9 percenta. Ceny energií potom medziročne stúpli o 3,8 percenta. V apríli ešte zdraželi v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 5,3 percenta

Ako pripomenula agentúra Reuters, rast cien spomalil napriek rekordnému zvýšeniu mzdových nákladov v eurozóne v prvom tohtoročnom štvrťroku.

Tento zdanlivý rozpor môže podľa Reuters čiastočne vysvetliť fakt, že vyššie mzdové náklady firiem sa automaticky nepremietajú do viacerých hotovostí pre zamestnancov, pretože daň zo mzdy zostáva v únii vysoká.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.