Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2019, 12:20

Šéf ECB Draghi: Ak sa inflácia nezvýši, ekonomike eurozóny pomôžeme

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne v máji podľa dnes zverejnených údajov Eurostatu predstavuje 1,2 percenta.

Šéf ECB Draghi: Ak sa inflácia nezvýši, ekonomike eurozóny pomôžeme
Zdroj: Reuters

Ak inflácia nestúpne, uvoľníme menovú politiku ešte viac, povedal dnes šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi.

Ako nástroje ako pomôcť ekonomike eurozóny spomenul na výročnej konferencii ECB v portugalskom meste Sintra možné opätovné zníženie už teraz rekordne nízkej základnej úrokovej sadzby a prípadné obnovenie stimulačného programu nákupu aktív.

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne v máji podľa dnes zverejnených údajov Eurostatu predstavuje 1,2 percenta. ECB ale usiluje o to, aby sa inflácia v eurozóne pohybovala tesne pod dvoma percentami. Sama však vo svojej prognóze odhaduje, že tento rok sa ceny v eurozóne zvýšia len o 1,3 percenta a v roku 2020 potom o 1,4 percenta.

​Centrálna banka vlani v decembri ukončila program nákupov dlhopisov, prostredníctvom ktorého napumpovala do ekonomiky novo natlačené peniaze v hodnote 2,6 bilióna eur. Naďalej však hospodársky rast a infláciu v eurozóne podporuje rekordne nízkymi úrokovými sadzbami.

Draghi uviedol, že vo svetle chýbajúceho zvyšovania inflácie "je potrebná ďalšia stimulácia" a že banka využije všetok priestor, aké jej právomoci umožňujú, aby infláciu priblížila svojmu dlhodobému cieľu. Dodal, že ECB zváži svoje možnosti "v nasledujúcich týždňoch", čo podľa agentúry Reuters naznačuje, že príslušné kroky prídu skôr v kratšom než v dlhšom časovom horizonte.

Na dnešné slová šéfa orgánu, ktorý riadi menovú politiku eurozóny, zareagovali finančné trhy. Euro oslabilo o pol centu a výrazne sa znížili výnosy na európskych kapitálových trhoch. Na rekordné minimum mínus 0,30 percenta klesol výnos desaťročných nemeckých vládnych dlhopisov. Akciové trhy ale výroky Draghiho skôr posilnili.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.