Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2019, 12:05

Je rozhodnuté. Nemecké diaľnice ostanú zadarmo, krajina ruší kontrakt za dve miliardy

  • Súdny dvor dospel k záveru, že mýtny systém diskriminuje majiteľa motorových vozidiel zo zahraničia.
  • Rakúsko napadlo plán Nemecka zavádzať mýto pre osobné autá v roku 2017.
  • Nemecko chcelo mýto spustiť od októbra budúceho roka.
Je rozhodnuté. Nemecké diaľnice ostanú zadarmo, krajina ruší kontrakt za dve miliardy
Zdroj: Reuters

Nemecko ruší kontrakty s podnikmi, ktoré mali mať na starosti systém mýta pre osobné automobily na nemeckých diaľniciach.

Oznámil to dnes podľa agentúry Reuters hovorca nemeckého ministerstva dopravy. Nemecko chcelo mýto spustiť od októbra budúceho roka, Súdny dvor Európskej únie v utorok však dospel k záveru, že mýtny systém diskriminuje majiteľa motorových vozidiel zo zahraničia, a je tak v rozpore s právom Únie.

​Kontrakt na výber mýta pre osobné automobily vlani v decembri získalo konzorcium rakúskej spoločnosti Kapsch TrafficCom a nemeckého usporiadateľa koncertov a predajcu lístkov CTS Eventim. Kontrakt v hodnote dvoch miliárd eur bol dojednaný najmenej na 12 rokov s možnosťou predĺženia až na 15 rokov.

Diskriminačný zákon

Kritikom od začiatku prekážalo, že diaľničné poplatky v Nemecku mali fakticky hradiť len zahraniční vodiči. Rakúsko napadlo plán Nemecka zavádzať mýto pre osobné autá v roku 2017.

Viedeň poukazovala na diskrimináciu, čo v utorok európsky súd so sídlom v Luxemburgu uznal. Nemecká vláda na súde narazila so súvisiacou daňovou úľavou pre nemeckých vodičov.

Systém je podľa európskeho súdu "diskriminačný, pretože finančné zaťaženie, ktoré z neho plynie, ponesú fakticky len vlastníci a vodiči vozidiel registrovaných v iných členských štátoch".

Zavádzanie mýta nebude

Nemecký minister dopravy Andreas Scheuer už vo štvrtok uviedol, že v súčasnej podobe je zavádzanie mýtneho v Nemecku "zo stola". Bude sa však podľa neho zvažovať iný plán.

Rakúska spoločnosť Kapsch je od roku 2007 správcom mýtneho systému na diaľniciach v Českej republike, jeho zmluva ale na konci tohto roka končí.

Vystriedať by ho malo česko-slovenské konzorcium Czech Toll / SkyToll, ktoré vlani zvíťazilo v mýtnom tendri s ponukou 10,75 miliardy korún na desaťročnú prevádzku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.