Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2019, 17:06

Južná Kórea posiela 96 miliónov na pomoc KĽDR, ľudia trpia hladom

Podľa agentúr OSN sa Severná Kórea potýka so suchom, v dôsledku ktorého prudko poklesla poľnohospodárska výroba.

Južná Kórea posiela 96 miliónov na pomoc KĽDR, ľudia trpia hladom
Zdroj: Reuters

Južná Kórea dnes prisľúbila poskytnúť Severnej Kórei 50- tisíc ton ryže. Jedná sa o najväčšiu potravinovú pomoc od roku 2008, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na juhokórejského predstaviteľa.

Úrady odhadujú, že desaťtisíce ton ryže budú krajinu stáť 96,3 milióna eur. Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie dnes na tlačovej konferencii uviedlo, že má v pláne ryžu do KĽDR dodať pred začiatkom septembra.

Južná Kórea už minulý týždeň prispela sumou 4,5 milióna dolárov Svetovému programu pre výživu (WFP) a 3,5 milióna dolárov Detskému fondu OSN (UNICEF).

Krajinu trápi sucho

Podľa agentúr OSN sa Severná Kórea potýka so suchom, v dôsledku ktorého prudko poklesla poľnohospodárska výroba. Kvôli nedostatku potravín je hladom ohrozených vyše desať miliónov obyvateľov, teda takmer polovica krajiny.

Podľa hovorcu WFP Herveho Verhoosela bude celkom potreba 300-tisíc ton potravín, aby sa pomoc dostala ku všetkým potrebným. Humanitárna pomoc podľa neho "pomôže jednému a pol až dvom miliónom detí, tehotných a dojčiacich žien".

Pod prísnymi sankciami

Severná Kórea podlieha prísnym medzinárodným sankciám kvôli svojim jadrovým a raketovým programom. Kým humanitárna pomoc pod sankcie technicky nepatrí, jej poskytnutie značne sťažuje a v niektorých prípadoch rovno znemožňuje presadzovanie sankcií a zákaz Spojených štátov, podľa ktorého nesmú americkí občania do KĽDR vycestovať.

Problematické sú aj technické náležitosti poskytovania pomoci. Existujú obavy, že autoritárska vláda Severnej Kórey poskytnuté zásoby nedodá potrebným alebo z nich má zisk. Podľa Verhoosela bude WFP požadovať dôkladnú kontrolu pred tým, než bude pomoc akokoľvek distribuovať.

Potraviny KĽDR cez WFP venovalo v marci aj Rusko, ktoré prispelo viac ako 2000 tonami pšenice.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.