Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2019, 20:12 Aktualizované dňa 19.06.2019 o 20:57

Fed nezmenil úrokové sadzby, naznačil však ich zníženie

Väčšina analytikov oznámenie interpretuje tak, že Fed k zníženiu základnej sadzby siahne ešte v tomto roku.

Fed nezmenil úrokové sadzby, naznačil však ich zníženie
Zdroj: Reuters

Menový výbor americkej centrálnej banky (Fed) dnes podľa očakávania nechal základnú úrokovú sadzbu bez zmeny v pásme 2,25 až 2,50 percenta.

Vo vyhlásení zverejnenom na záver dvojdňového zasadnutia však naznačil jej prípadné zníženie. Reaguje tak na zvýšenú ekonomickú neistotu a na očakávaný pokles inflácie. Väčšina analytikov oznámenie interpretuje tak, že Fed k zníženiu základnej sadzby siahne ešte v tomto roku.

Fed je odhodlaný konať tak, aby udržal expanziu ekonomiky. Opustil tak predchádzajúci sľub, že bude pri nastavovaní úrokových sadzieb "trpezlivý".

Takmer polovica centrálnych bankárov, ktorí sa na rozhodovaní o menovej politike podieľajú, je teraz ochotná znížiť náklady na úvery počas nasledujúcich šiestich mesiacov.

Najnovšie ekonomické prognózy ukazujú, že pohľad centrálnych bankárov na vývoj hospodárskeho rastu a nezamestnanosti sa takmer nezmenil. Inflácia má však podľa nich tento rok činiť len 1,5 percenta, zatiaľ čo ešte v marci ju odhadovali na 1,8 percenta.

Ani budúci rok sa podľa nich pritom inflácia nezvýši k dvojpercentnému cieľu, ktorý si Fed stanovil ako strop cenovej stability.

Sedem zo 17 bankárov teraz očakáva, že by bolo vhodné do konca tohto roka znížiť základný úrok o pol percentuálneho bodu. Ôsmy považuje za vhodné znížiť úrok o štvrť bodu.

To na širšiu zmenu mediánu výhľadu sadzieb nestačí, je to však veľký posun v doterajšom postoji, pretože to naznačuje, že veľa - možno aj väčšina - bankárov zmenila názor na vývoj úrokov smerom nadol.

Iba jeden centrálny bankár považuje za pravdepodobné, že základný úrok bude v tomto roku zvýšený.

Fed naďalej považuje pracovný trh za zdravý a uvádza, že za najpravdepodobnejší vývoj považujú trvalú expanziu ekonomickej aktivity a nakoniec aj zvýšenie inflácie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.