Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2019, 12:27

Bohatstvo dolárových milionárov rastie. Patrí im polovica sveta, ukazuje štúdia

Najsilnejšia nerovnosť panuje v Severnej Amerike.

Bohatstvo dolárových milionárov rastie. Patrí im polovica sveta, ukazuje štúdia
Zdroj: Reuters

Finančný majetok je rozdelený čím ďalej nerovnomernejšie, úzkej skupine 22,1 milióna dolárových milionárov vlani patrila viac ako polovica súkromných svetových financií.

Uvádza to štúdia medzinárodnej poradenskej spoločnosti Boston Consulting Group (BCG). O druhú polovicu sa delilo zvyšných 7,6 miliardy obyvateľov planéty. Ešte v roku 2015 vlastnili dolároví milionári len 43 percent celosvetového finančného majetku.

Celkový súkromný majetok sa vlani zvýšil o 1,6 percenta na 205,9 bilióna dolárov. Počet dolárových milionárov ale rástol rýchlejšie - zvýšil sa o 2,1 percenta.

Analytici BCG pritom nebrali do úvahy vlastníctva nehnuteľností ani firiem obchodovaných na burze. Sústredili sa len na finančné prostriedky, ako je hotovosť alebo cenné papiere, píše server týždenníka Der Spiegel.

Nerovnomerne rozdelený majetok

Najsilnejšia nerovnosť panuje v Severnej Amerike. V Spojených štátoch a Kanade vlastnia dolároví milionári 65 percent zo 72,8 bilióna dolárov finančných prostriedkov sústredených v rukách súkromných osôb.

Trochu slabšie sú podľa štúdie majetkové rozdiely v druhom najbohatšom regióne sveta, ktorým je stále ešte západná Európa. Tam vlastnia milionári len 41 percent všetkých súkromných financií.

Rok 2018 pritom pre majetných nebol príliš povzbudivý. V jeho druhej časti sa prepadli ceny akcií, čo predstavovalo jeden z hlavných dôvodov pomerne slabého rastu globálneho finančného majetku. Ten sa ešte v roku 2017 medziročne zvýšil o 6,2 percenta.

Pre obdobie do roku 2023 odhadujú analytici BCG každoročný rast súkromného finančného majetku o 5,7 percenta. Počet dolárových milionárov by sa potom mal zvýšiť na 27,6 milióna.

O druhé miesto čo do objemu finančných aktív by však mohla prísť západná časť európskeho kontinentu. BCG odhaduje, že v roku 2023 sa objem aktív v tejto oblasti vyšplhá na 53,1 bilióna dolárov, zatiaľ čo v Ázii, kde ležia dve silne rastúce hospodárske mocnosti Čína a India, už by to mohlo byť 58,2 bilióna dolárov.

Miliardári v Česku

Podľa rebríčka časopisu Forbes sa osem Čechov tento rok zaradilo medzi dolárových miliardárov, čo je najviac v histórii. Novo sa do neho dostal zakladateľ firmy Avast Pavel Baudis a spolumajiteľ skupiny Penta Marek Dospiva.

Prvenstvo medzi najbohatšími Čechmi si ďalej drží majiteľ investičnej skupiny PPF Petr Kellner s odhadovaným majetkom 15,5 miliardy dolárov.

Nasleduje premiér a predseda hnutia ÁNO Andrej Babiš, ktorý si medziročne pohoršil a prvýkrát sa delia o druhé miesto, a to s realitným magnátom Radovanom Vítkom. Každý má majetok zhruba za 3,5 miliardy dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.