Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2019, 13:35 Aktualizované dňa 20.06.2019 o 14:19

Nová kontaminácia ruskej ropy, hlásia ju zo severnej vetvy Družby

Dodávky ropy boli v tomto úseku v stredu večer prerušené, k ich obnoveniu došlo dnes ráno.

Nová kontaminácia ruskej ropy, hlásia ju zo severnej vetvy Družby
Zdroj: TASR/AP

V časti ropovodu Družba vedúcej z Bieloruska do Poľska bola v stredu zistená nová kontaminácia ropy organickými chloridmi. Podľa spravodajského portálu RBC to oznámil ruský prevádzkovateľ ropovodov Transnefť. Dodávky ropy boli v tomto úseku v stredu večer prerušené, dnes ráno však boli obnovené.

Dnešné merania ukázali, že znečistenie sa vrátilo pod stanovený limit. Preto mohli byť dodávky ropy obnovené. O obnovenie dodávok podľa Transnefťu rozhodla poľská strana, píše RBC.

Ropovod vedúci z Ruska sa v Bielorusku rozdeľuje na dve vetvy. Severná vedie do Poľska a Nemecka, južná cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky.

Na konci apríla sa do ropovodu Družba dostala ropa znečistená organickými chloridmi, ktoré môžu poškodiť rafinérie. Krajiny napojené na Družba preto dovoz prostredníctvom tohto ropovodu dočasne zastavili. Na Slovensko bol dovoz obnovený koncom mája.

Kapacita ropovodu Družba je až jeden milión barelov ropy denne, čo je zhruba jedno percento globálneho dopytu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.