Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2019, 22:09

Únia predĺžila aj druhý súbor sankcií voči Rusku súvisiaci s konfliktom v Donbase

Terčom zmienených ekonomických sankcií sú celé sektory ruského hospodárstva vrátane jeho ropných spoločností.

Únia predĺžila aj druhý súbor sankcií voči Rusku súvisiaci s konfliktom v Donbase
Zdroj: Reuters

Lídri EÚ predĺžili vo štvrtok na summite v Bruseli o ďalších šesť mesiacov ekonomické sankcie uvalené voči Rusku za jeho nedostatočnú realizáciu minských mierových dohôd zameraných na urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny. Informovala o tom agentúra AFP.

"Ruské sankcie boli jednomyseľne predĺžené o ďalších šesť mesiacov z dôvodu nedostatočnej implementácie minských dohôd," napísal na Twitteri Preben Aamann, hovorca predsedu Európskej rady Donalda Tuska.

Terčom zmienených ekonomických sankcií sú celé sektory ruského hospodárstva vrátane jeho ropných spoločností, píše AFP.

Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny trvá od jari roku 2014, keď tam vznikli samozvané republiky, ktoré sa postavili proti novému, prozápadnému ukrajinskému vedeniu a vyhlásili svoju nezávislosť.

V septembri 2014 zástupcovia Ruskom podporovaných samozvaných republík Donbasu - Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky (DĽR a LĽR), Kyjeva, Moskvy a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) podpísali prvú a vo februári 2015 druhú minskú dohodu, ktoré sumarizujú opatrenia na deeskaláciu konfliktu v Donbase.

Stanovuje sa v nich vyhlásenie prímeria a stiahnutie ťažkých zbraní oboma stranami konfliktu. Napriek tejto dohode na styčnej línii stále dochádza k prestrelkám, a to aj z tých typov zbraní, ktoré mali byť stiahnuté.

Európska únia už skôr vo štvrtok predĺžila o ďalší rok aj sankcie, ktoré voči Rusku zaviedla v roku 2014 za jeho anexiu Krymského polostrova od Ukrajiny. Tieto sankcie zakazujú určitý dovoz a vývoz z Krymu, a spoločnostiam z členských krajín EÚ bránia na Kryme investovať či ponúkať služby pre turistov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.