Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2019, 11:54

"Musíme sa tomu vyhnúť." Taliansko hľadá spôsob, ako zabrániť disciplinárnemu konaniu

Taliansky premiér Giuseppe Conte hovorí, že situácia je zložitá.

"Musíme sa tomu vyhnúť." Taliansko hľadá spôsob, ako zabrániť disciplinárnemu konaniu
Zdroj: Reuters

Taliansky premiér Giuseppe Conte je odhodlaný zabrániť disciplinárnemu konaniu, ktoré Taliansku hrozí v dôsledku rastúceho dlhu. Zároveň však priznal, že situácia je veľmi zložitá.

"Musíme sa tomu vyhnúť," povedal Conte novinárom v piatok, druhý deň samitu Európskej únie. "Je to zložitá situácia, som však presvedčený, že nájdeme pozitívne riešenie," dodal.

V liste, ktorý poslal predstaviteľom členských štátov EÚ ešte pred začatím samitu, Conte uviedol, že rozpočtový deficit Talianska bude tento rok nižší, než prognózuje Európska komisia, zároveň ale mierne vyšší, než k akému sa Rím zaviazal v decembri v rámci dohody s Bruselom.

Vďaka nej sa Taliansko vtedy tesne vyhlo disciplinárnemu konaniu.

Zároveň nie je jasné ani to, ako mieni Taliansko riešiť situáciu v budúcom roku, keď sa očakáva rozpočtový deficit aj verejný dlh na ešte vyššej úrovni než v tomto roku. Dôvodom sú štedré výdavkové plány euroskeptickej talianskej vlády.

Podľa talianskeho denníka Corriere della Sera podpredseda vlády Matteo Salvini pohrozil odchodom z vlády, ak nebude môcť uskutočniť plán znižovania daní.

Predpokladané škrty by pritom mali dosiahnuť minimálne 10 miliárd eur. Conte uviedol, že počas piatka by mal o situácii v Taliansku rokovať s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom, o podrobnostiach, týkajúcich sa talianskych financií, by sa však diskutovať nemalo.

Nie je isté, či Taliansko dokáže takzvanej procedúre nadmerného deficitu zabrániť, keďže jej spustenie oprávňujú údaje za rok 2018 a prognózy EÚ na tento rok. K začatiu procedúry by mohlo dôjsť začiatkom júla, pričom Taliansku hrozí vysoká pokuta a dlhotrvajúci monitoring.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.