Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2019, 00:00

Island hľadá turistov. Pokles cestovného ruchu ohrozuje ekonomiku krajiny

Rast turizmu, ktorý bol označovaný ako "hospodársky zázrak", začal už na konci roka 2018 spomaľovať

Island hľadá turistov. Pokles cestovného ruchu ohrozuje ekonomiku krajiny
Zdroj: Flickr.com

Turisti a ryby sú hlavné ťahúne islandskej ekonomiky. Vďaka nim sa krajina dostala z finančnej krízy, ktorá odštartovala v roku 2008. Teraz cestovný ruch začína trpieť. Marcový krach nízkonákladovej aerolínie Wow Air spoločne s mizernou rybárskou sezónou v krajine odštartoval recesiu.

Aerolínie s výrazne ružovými lietadlami vstúpili na trh v roku 2011 a výrazne sa podieľali na boome cestovného ruchu. Kým v roku 2010 zavítalo podľa tamojších úradov na Island necelých 500-tisíc turistov, v roku 2017 stúpol ich počet na 2,2 milióna. K zvýšenému záujmu prispel napríklad aj kultový seriál spoločnosti HBO Hra o tróny, ktorý sa z časti v krajine nakrúcal, informuje agentúra Bloomberg.

​Rast turizmu, ktorý bol označovaný ako "hospodársky zázrak", však začal už na konci roka 2018 spomaľovať. Krach spoločnosti Wow Air a oslabenie jej konkurenta Icelandair kvôli uzemneniu lietadiel Boeing 737 Max v tomto roku situácii rozhodne nepridali. Oproti vlaňajšiemu máju sa počet zahraničných turistov znížil o 24 percent.

Turizmus klesá viac, ako sa očakávalo

"Májový pokles počtu turistov je väčší, než sme očakávali," povedal Skapti Orn Olafsson, hovorca islandského združenia cestovného ruchu. Medziročne ide zhruba o päťpercentný pokles.

To už sa dotýka aj poskytovateľov ubytovania. Napríklad majiteľ penziónu Alfholl s desiatimi izbami priamo v hlavnom meste uvádza, že kvôli prudkému poklesu dopytu musel znížiť ceny až o 30 percent.

"Sme pripravení na možnosť hlbšej recesie. Čísla ohľadom turistiky, ktoré máme, naznačujú, že sa to môže stať," uviedol tento mesiac guvernér islandskej centrálnej banky Már Gudmundsson.

Pokles ekonomiky

Banka očakáva, že hrubý domáci produkt v tomto roku klesne o 0,4 percenta. Pritom ešte vo februári predpovedala rast o 1,8 percenta. Rast ekonomiky by mal v budúcom roku dosiahnuť 2,5 percenta namiesto očakávaných 2,8 percenta. Menový výbor banky preto v máji rozhodol o znížení úrokovej sadzby o pol percentuálneho bodu na štyri percentá.

Nezamestnanosť v krajine, ktorá je v medzinárodnom kontexte stále nízka, vzrástla na 3,6 percenta. Na začiatku roka to však boli 3 percentá. Medzinárodné letisko v hlavnom meste Rejkjavíku napríklad prepustilo tento mesiac 315 zamestnancov.

Podľa guvernéra sa však krajina so situáciou čoskoro vysporiada. "Nikdy v histórii sme neboli tak dobre pripravení čeliť nepriaznivým situáciám, ako teraz," uviedol Gudmundsson a dodal, že v prípade potreby má banka veľa možností pre zníženie sadzieb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.