Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2019, 00:00

Máme to ťažšie, než si myslíte, nežijeme na jachte, hovoria dediči BMW

Majetok oboch súrodencov sa počíta v miliardách dolárov.

Máme to ťažšie, než si myslíte, nežijeme na jachte, hovoria dediči BMW
Zdroj: Reuters

Byť majiteľom tak veľkej firmy, ako je nemecká automobilka BMW, neznamená len samé pozitíva, večierky a okázalý život. "Máme veľa zodpovednosti a musíme bojovať so závisťou ostatných," hovoria súrodenci Susanne Klattenová a Stefan Quandt. Tí spoločne zdedili takmer polovicu BMW.

"Veľa ľudí si myslí, že sme permanentne na jachte v Stredozemnom mori," posťažovala sa Klattenová so svojím mladším bratom nedávno v jednom z mála spoločných interview. "Rola správca bohatstva má tiež osobné stránky, ktoré nie sú tak pekné," dodala.

Klattenová, ktorej otec Herbert Quandt pomohol na konci 50. rokov 20. storočia automobilku zachrániť, je druhým najbohatším obyvateľom Nemecka, píše agentúra Bloomberg. Rebríček miliardárov Bloombergu jej imanie vyčísľuje na 18,6 miliárd dolárov. Má tiež podiely v chemičke Altana a ťažobnej spoločnosti SGL Carbon.

Stefan Quandt spoluvlastní tiež logistickú firmu Logwin a firmu zameriavajúcu sa na homeopatiu Heel. Jeho čistý majetok dosahuje hodnotu 15,5 miliardy dolárov. On i jeho sestra sú tiež členmi dozornej rady BMW.

"Ani pre jedného z nás nie sú peniaze tým, čo nás ťahá. Je to predovšetkým zodpovednosť za zabezpečenie pracovných miest v Nemecku," tvrdí Quandt.

Obaja dediči sa vo svojich rolách cítia dobre. Spočiatku ale bojovali, pretože sa na vysoké pozície dostali v mladom veku. Quandt mal 30, keď prvýkrát zasadol na kreslo v predstavenstve firmy. Hovorí, že chcel najskôr pár rokov niekde pracovať ako "obyčajný" produktový manažér alebo študovať architektúru.

"Nikdy som sa nesprával tak, že niekam prídem a všetkým ukážem, ako sa to robí. Namiesto toho som o sebe mával pochybnosti," hovorí dnes päťdesiattriročný muž.

Päťdesiatsedemročná Klattenová vošla do povedomia verejnosti v roku 1978, keď polícia zmarila pokus o únos jej a jej matky Johanny. Dnes si myslí, že prerozdeľovanie bohatstva nefunguje a že férová spoločnosť dovoľuje ľuďom využívať príležitosti podľa ich schopností.

"Náš potenciál pramení z role dedičov a jej rozvoja," povedala. "Každý deň na tom tvrdo pracujeme," doplnila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.