Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2019, 13:28 Aktualizované dňa 23.06.2019 o 22:23

Nemecké Metro odmietlo ponuku na prevzatie firmy, Tkáč s Křetínským ponúkli 5,8 miliardy eur

Verejnú ponuku na prevzatie Metra urobila investičná skupina EP Global Commerce v piatok po uzavretí burzy.

Nemecké Metro odmietlo ponuku na prevzatie firmy, Tkáč s Křetínským ponúkli 5,8 miliardy eur
Zdroj: Reuters

Reťazec Metro AG odmietlo ponuku na prevzatie vo výške 5,8 miiardy eur od investičnej skupiny EP Global Commerce (EPGC). Firma argumentovala nízkou ponukou a výrazným podhodnotením spoločnosti. Informáciu priniesol portál Financial Times.

Ponuka mala byť čiastočne financovaná z úverov od BNP Paribas, Credit Suisse and Société Générale, píše portál. 

Metro oznámilo, že ponuka EPGC českého investora Daniela Křetínskeho, ktorý firmu vlastní so slovenským kolegom Patrikom Tkáčom, oceňuje skupinu len o tri percentá nad piatkovou uzávierkovou cenou jej akcií. Ponuka tak nemecký podnik, v ktorom EPGC drží už takmer 11-percentný podiel, "podstatne podhodnocuje a neodráža jeho plán k tvorbe hodnoty firmy".

Verejnú ponuku na prevzatie Metra urobila EPGC v piatok po uzavretí burzy. Za kmeňové akcie ponúkla 16 eur a za prioritné 13,8 eura. To je o 34,5 percenta viac, než za koľko akcie Metra nakupovala pri svojej septembrovej investícii.

​EPGC sa zároveň dohodla na odkúpení podielu nemeckej investičnej spoločnosti Haniel, ktorá je v Metre jedným z hlavných akcionárov. Vlani v septembri od Haniel získala podiel 7,3 percenta a súčasne sa dohodla na opcii na kúpu zostávajúcich akcií z podielu firmy Haniel.

EPGC uvádza, že má plnú podporu spoločnosti Haniel a že získala kúpnu opciu od spoločnosti Ceconomy, od ktorej vlani odkúpila podiel 3,6 percenta vo firme Metro.

Spoločnosť Metro so značkou Metro Cash & Carry má podľa svojho webu v 25 krajinách viac ako 760 obchodov a zamestnáva vyše 100-tisíc ľudí. Obsluhuje pritom asi 21 miliónov zákazníkov.

V Českej republike je skupina Metro zastúpená od roku 1997. Jej divízia Makro Cash & Carry ČR prevádzkuje v Česku 13 veľkoobchodných centier.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.