Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.06.2019, 12:24

Napätie medzi Moskvou a Tbilisi eskaluje, Rusko sprísňuje kontroly gruzínskych vín

Rozhodnutie úradu padlo po minulotýždňových protestoch v Tbilisi.

Napätie medzi Moskvou a Tbilisi eskaluje, Rusko sprísňuje kontroly gruzínskych vín
Zdroj: Reuters

Ruský úrad na ochranu spotrebiteľov sprísnil kontroly dovážaného gruzínskeho vína. Ako dôvod uviedol "zistenia zvýšeného dovozu vín nižšej kvality".

Rozhodnutie úradu padlo po minulotýždňových protestoch v Tbilisi. Tie nasledovali po vystúpení poslanca ruskej Štátnej dumy Sergeja Gavrilova v budove gruzínskeho parlamentu 20. júna, ktorý tam predsedal Medziparlamentnému zhromaždeniu pravoslávia (IAO).

Gavrilov v čase rusko-gruzínskej vojny v roku 2008 podporoval Abcházsko a Osetsko a aj v predvečer svojej cesty do Tbilisi uviedol, že uznanie Abcházska a Južného Osetska Ruskom považuje za nezvratné.

​Ruský prezident Vladimir Putin zareagoval na protesty v Tbilisi zákazom letov ruských leteckých spoločností do Gruzínska a neskôr Rusko oznámilo zákaz pre gruzínske aerolínie využívať od 8. júla ruské letiská.

Okrem toho aj cestovným kanceláriám bolo odporučené, aby zastavili predaj zájazdov do Gruzínska a ruskí turisti, ktorí sa v Gruzínsku nachádzali, boli vyzvaní, aby sa vrátili domov.

Najnovšie sa ruské úrady zamerali na kvalitu gruzínskeho vína. Aj v minulosti bolo víno obeťou sporov medzi Moskvou a Tbilisi, keďže patrí k významným vývozným artiklom Gruzínska.

Rusko takto zakázalo dovoz gruzínskeho vína a minerálnych vôd v roku 2006. Aj vtedy Moskva uvádzala, že nie sú v súlade s normami v Ruskej federácii.

Tbilisi však opatrenia označilo za politicky motivovaný krok, keďže dva roky predtým nastúpil do funkcie prezidenta prozápadne orientovaný Micheil Saakašvili. Po ukončení jeho pôsobenia v prezidentskom úrade v roku 2013 Rusko zákaz na dovoz vína a minerálnych vôd zrušilo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.