Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.06.2019, 18:27 Aktualizované dňa 24.06.2019 o 18:34

Trump podpísal ďalšie sankcie voči Iránu. Mieria aj na duchovného vodcu

Trump pri podpise uviedol, že by veľmi rád s Iránom dosiahol dohodu a konflikt vyvolať nemieni.

Trump podpísal ďalšie sankcie voči Iránu. Mieria aj na duchovného vodcu
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump dnes podpísal exekutívny príkaz na zavedenie nových, údajne tvrdých sankcií proti Iránu v reakcii na nedávne zostrelenie amerického dronu nad Hormuzským prielivom.

Oznámil to Biely dom. Podľa agentúry Reuters by mal byť ich terčom aj iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí.

Trump pri podpise uviedol, že by veľmi rád s Iránom dosiahol dohodu a konflikt vyvolať nemieni. Teherán však musí prestať podporovať terorizmus. Spojené štáty zároveň nedovolia, aby Irán získal jadrové zbrane.

Úrad najvyššieho iránskeho vodcu "nebude sankcií ušetrený", konštatoval Trump.

Zasiahnutie finančnými sankciami by mali byť aj ľudia z Chameneího okolia. Iránskeho duchovného vodcu terajšie sankcie zbavia prístupu "ku kľúčovým finančným zdrojom," povedal americký prezident.

Hoci sankcie boli vyhlásené bezprostredne po zostrelení amerického dronu, zavedené by boli v každom prípade, vyhlásil Trump.

Prezident o dnešnom kroku informoval už skôr s tým, že cieľom je znemožniť jadrovému zbrojeniu Iránu a prinútiť Teherán k rokovaniu.

Prezident tvrdí, že je ochotný rokovať s Chameneím alebo s prezidentom Hasanom Rúháním a žiadne predbežné podmienky si nekladie. Irán však akékoľvek rokovania podmienil zrušením amerických sankcií, ktoré dnes prezident USA naopak rozšíril.

Vzťahy medzi USA a Iránom sú na bode mrazu od minulého roka, keď Trump oznámil odstúpenie Spojených štátov od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom z roku 2015, ktorú označil za katastrofálnu. Uvalil zároveň na islamskú republiku nové sankcie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.