Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2019, 00:00

Zlato opäť na maxime. Na vine sú Irán a Fed

Napätie na Blízkom východe a holubičia rétorika Fedu spôsobili, že cena najznámejšieho drahého kovu od začiatku roka narástla takmer o deväť percent.

Zlato opäť na maxime. Na vine sú Irán a Fed
Zdroj: Reuters

Iránske revolučné gardy zostrelili americký dron a Donald Trump len pár minút pred začiatkom odvolal odvetný útok na iránske strategické ciele. Vo Washingtone zasa Jerome Powell odolal nátlaku americkej vlády a Fed zníži úrokové sadzby po svojom. To všetko vyvolalo u investorov nervozitu a svoju pozornosť upriamili na zlato, ktorého hodnota sa dostala nad 1 400 dolárov za trojskú uncu, teda na najvyššiu úroveň od septembra 2013.


Aktuálne sa za trojskú uncu platí 1 412 dolárov, od rekordného leta 2011, keď bola cena na úrovni takmer 1 900 dolárov, má však ešte ďaleko. „V krátkodobom horizonte bude pre zlato najväčšou výzvou súčasnú hodnotu udržať. Diskusia o tom, či ide o lokálne maximá alebo o nové minimá, môže nastať až potom,“ uviedol analytik Saxo Bank Tomáš Daňhel.

Slabý dolár, slabé dlhopisy
Vyhliadky na zníženie základných úrokových sadzieb v podaní Fedu, ale tiež v podaní Európske

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.