Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2019, 00:00

ČEZ má šancu predať uhoľnú elektráreň. Akcionári sú proti

Ekológovia sa domnievajú, že k zatvoreniu elektrárne prinútia skôr súkromného vlastníka, ktorý sa netají plánmi zdroj naďalej využívať.

ČEZ má šancu predať uhoľnú elektráreň. Akcionári sú proti
Zdroj: Alberto Pascual / Wikimedia Commons

Vedeniu spoločnosti ČEZ zostáva len pol roka, aby zastavilo prevod najväčšej hnedouhoľnej elektrárne v Česku do rúk finančníka Pavla Tykača.

Ak predstavenstvo pološtátnej firmy do konca decembra nezasiahne, Tykačova energetická skupina Sev.en získa päticu blokov podľa opcie v zmluve uzatvorenej pred šiestimi rokmi. A to za vopred dohodnutú cenu dve miliardy korún, čo je v prepočte 78 miliónov eur.

ČEZ v tom vidí príležitosť, ako sa „špinavého“ zdroja zbaviť. A to aj keď sa opakovane dostáva z mnohých strán pod obrovský tlak, aby si zdroj ponechala. Podľa menšinových akcionárov na čele s analytikom J&T Michalom Šnobrom je cena transakcie príliš nízka. Dominantný hráč v českej energetike by navyše podľa nich predajom prišiel o strategické miesto so „silnou“ prípojkou na rozvodnú sieť.

Ekológovia sa zase domnievajú, že k zatvoreniu elektrárne prinútia skôr súkromného vlastníka, ktorý sa netají plánmi zdroj naďalej využívať. Zvlášť keď v bezprostrednej blízkosti vlastní spoločnosť Vršanská uholná ložisko hn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.