Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2019, 00:00

Slovensko má 200 miliónov odložených v 5G sieti, no zatiaľ ich prehliada

Všetky krajiny Európskej únie musia do júna 2020 uvoľniť frekvenčné pásma na budovanie sietí novej generácie.

Slovensko má 200 miliónov odložených v 5G sieti, no zatiaľ ich prehliada
Zdroj: Reuters

Technologická evolúcia previedla používateľov od pevných liniek k mobilným telefónom, v ktorých sa postupne vystriedala 2G sieť, 3G sieť, ktorú nahradila päťkrát rýchlejšia 4G sieť, no a čoskoro by na náš trh mal zavítať jej stonásobne rýchlejší brat. Naprieč krajinami starého kontinentu totiž odštartovali súboje o frekvenčné pásma novej generácie 5G siete.

Briti ich už naplno využívajú, Nemci ukončili dražbu, Rumuni prichádzajú s konkrétnym plánom, no a potom je tu Slovensko, ktoré ešte nemá voľné frekvencie a stanovený termín, kedy sa dražba začne. „Regulačný úrad bude môcť vyhlásiť výberové konanie, keď bude mať tieto frekvencie k dispozícii. V súčasnosti ich ešte používa prevádzkovateľ DVB-T,“ potvrdil pre HN hovorca Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Roman Vavro.

​Frekvencie z pásma 700 MHz sa u nás v súčasnosti využívajú na digitálne pozemské televízne vysielanie (DVT-T) a licencie k nim vlastní spoločnosť Towercom. Tá prevádzkuje celoplošné televízne multiplexy, no pásmo bude musieť uvoľniť. Štát ho

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.