Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2019, 12:28

Skončí obchodný spor? Dohoda medzi USA a Čínou je na 90 percent hotová, tvrdí Mnuchin

Trump sa má s čínskym prezidentom na summite G20 v Japonsku stretnúť v sobotu.

Skončí obchodný spor? Dohoda medzi USA a Čínou je na 90 percent hotová, tvrdí Mnuchin
Zdroj: Reuters

Obchodná dohoda medzi Spojenými štátmi a Čínou je zhruba na 90 percent hotová. V rozhovore s televíziou CNBC to dnes povedal americký minister financií Steven Mnuchin.

Je presvedčený, že americký prezident Donald Trump a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching môžu tento víkend počas stretnutia na summite skupiny 20-tich najväčších ekonomík sveta (G20) pokročiť v rokovaniach, ktoré teraz stagnujú.

"Boli sme zhruba na 90-tich percentách cesty (s dohodou) a ja si myslím, že existuje cesta k jej dokončeniu," povedal Mnuchin. Dodal, že americká strana chce počuť, že Čína je ochotná vrátiť sa k rokovaciemu stolu a myslia si, že pre ekonomiku Číny aj USA je dobré, aby mali tieto krajiny vyrovnaný obchod. Dúfa tiež, že dohoda by mohla byť hotová do konca roka.

Trump sa má s čínskym prezidentom na summite G20 v Japonsku stretnúť v sobotu. Výsledok ich stretnutia by mohol byť dôležitý pre globálnu ekonomiku a finančné trhy, ktorými už 18 mesiacov otriasa nervozita spôsobená obchodným napätím medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.

Investori veria, že stretnutie prezidentov by mohlo priniesť pokrok v ďalšom rokovaní. Prieskum bankového domu Bank of America Merrill Lynch medzi investormi zistil, že asi dve tretiny sa domnievajú, že dohoda síce tento týždeň uzatvorená nebude, ale že nebudú ani zavedené nové cla.

Obchodná vojna má vplyv ako na ekonomiku Číny, tak na ekonomiku Spojených štátov, hoci obaja prezidenti trvajú na tom, že to tak nie je. V apríli Medzinárodný menový fond (MMF) znížil odhad rastu globálnej ekonomiky na tento rok na 3,3 percenta z pôvodných 3,5 percenta. Zdôvodnil to práve obchodným napätím.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.