Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.06.2019, 11:56

Zamestnanci Huawei spolupracovali s čínskou armádou na výskumných projektoch

Informovala o tom vo štvrtok agentúra Bloomberg.

Zamestnanci Huawei spolupracovali s čínskou armádou na výskumných projektoch
Zdroj: Reuters

Zamestnanci čínskeho telekomunikačného gigantu Huawei Technologies počas uplynulého desaťročia spolupracovali na minimálne 10 výskumných projektoch s personálom čínskych ozbrojených síl. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Bloomberg. Čínska spoločnosť uviedla, že si toho nie je vedomá.

Zamestnanci Huawei spolupracovali s členmi rôznych orgánov Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády (PLA) na projektoch zahŕňajúcich umelú inteligenciu pre rádiovú komunikáciu.

"Huawei si nie je vedomý toho, že jeho zamestnanci zverejňujú výskumné práce," povedal hovorca spoločnosti Huawei Joe Kelly.

"Huawei iba vyvíja a vyrába telekomunikačné produkty, ktoré sú v súlade s civilnými normami na celom svete a neprispôsobuje produkty výskumu a vývoja pre armádu," dodal.

Bloomberg v tejto súvislosti napísal, že výskumné projekty Huawei sú súčasťou niekoľkých zverejnených štúdií. A tie boli publikované v periodikách a online výskumných databázach, ktoré používajú najmä čínski akademici a odborníci z priemyslu.

Huawei už viac ako rok čelí obvineniam, že jeho produkty predstavujú bezpečnostnú hrozbu. Podľa USA sú v jeho zariadeniach "zadné vrátka", ktoré by mohli vláde v Číne umožniť špehovať užívateľov. Spoločnosť to popiera.

Americká vláda minulý mesiac zaradila Huawei na tzv. čierny zoznam spoločností, s ktorými majú americké firmy zakázané obchodovať bez špeciálneho povolenia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.