Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.06.2019, 15:35

Trump dosiahol svoj cieľ. Rast ekonomiky USA v prvom štvrťroku zrýchlil na 3,1 percenta

V poslednej dobe sa ale v USA množia známky výrazného spomaľovania tempa rastu ekonomiky.

Trump dosiahol svoj cieľ. Rast ekonomiky USA v prvom štvrťroku zrýchlil na 3,1 percenta
Zdroj: Reuters

Tempo rastu ekonomiky Spojených štátov v tohtoročnom prvom štvrťroku zrýchlilo na 3,1 percenta z 2,2 percenta v závere minulého roka. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu, ktoré tak potvrdilo svoj odhad z konca mája.

V poslednej dobe sa ale v USA množia známky výrazného spomaľovania tempa rastu ekonomiky. Ekonómovia podľa agentúry AP predpokladajú, že v druhom štvrťroku sa bude rast pohybovať len okolo dvoch percent.

Americká centrálna banka (Fed) minulý týždeň signalizovala pripravenosť na zmiernenie menovej politiky, čo niektorí analytici interpretujú tak, že by Fed mohol už budúci mesiac podporiť ekonomiku znížením úrokových sadzieb.

Fed poukázal na rast hospodárskych rizík, najmä v súvislosti s eskaláciou obchodného konfliktu medzi Spojenými štátmi a Čínou.

Hlavný ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow avšak tento mesiac predpovedal, že americká ekonomika v tomto roku aj bez uzavretia obchodnej dohody s Čínou dosiahne trojpercentného rastu, ktorý si administratíva prezidenta Donalda Trumpa stanovila za svoj cieľ.

Spojené štáty a Čína, teda dve najväčšie ekonomiky sveta, teraz proti sebe vedú obchodnú vojnu, v rámci ktorej na seba vzájomne vyrubujú cla. Americký prezident Donald Trump by mal so svojím americkým náprotivkom Si Ťin-pchingom o vzájomných obchodných vzťahoch konať na víkendovom summite skupiny krajín G20 v Japonsku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.