Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2019, 11:51

Inflácia v eurozóne dosiahla 1,2 percenta. Najviac rástli ceny potravín, alkoholu a tabaku

ECB sa usiluje o to, aby sa inflácia v eurozóne pohybovala tesne pod dvoma percentami.

Inflácia v eurozóne dosiahla 1,2 percenta. Najviac rástli ceny potravín, alkoholu a tabaku
Zdroj: Reuters

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne v júni ostalo na májovej úrovni 1,2 percenta. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý dnes zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat. Najviac rástli ceny potravín, alkoholu a tabaku, energie a v službách.

Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa kolísavé ceny čerstvých potravín a energií, zrýchlila v júni na 1,2 percenta z májového jedného percenta. Bez zahrnutia cien energií, potravín, alkoholu a tabaku inflácia predstavovala 1,1 percenta.

Ceny potravín, alkoholu a tabaku, energie a v službách v júni rástli o 1,6 percenta. V prípade energií tempo rastu výrazne spomalilo, u zvyšných dvoch položiek naopak zrýchlilo. Ceny priemyselných tovarov sa zvýšili o 0,2 percenta.

Rýchly odhad Eurostatu nezahŕňa medzimesačné porovnanie ani žiadne ďalšie podrobnosti. Spresnenú správu s ďalšími údajmi zverejní štatistický úrad 17. júla.

ECB sa usiluje o to, aby sa inflácia v eurozóne pohybovala tesne pod dvoma percentami. Centrálna banka vlani v decembri ukončila program nákupov dlhopisov, prostredníctvom ktorého napumpovala do ekonomiky novo natlačené peniaze v hodnote 2,6 bilióna eur.

Naďalej však hospodársky rast a infláciu v eurozóne podporuje rekordne nízkymi úrokovými sadzbami. Tento mesiac prezident ECB Mario Draghi uviedol, že ECB je pripravená znovu uvoľniť menovú politiku, vrátane zníženia úrokov alebo obnovy programu nákupu aktív, ak sa nepodarí zrýchliť infláciu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.