Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2019, 15:30

Ďalším terčom Trumpa by mohlo byť Nemecko. Kvôli obchodnému prebytku s USA

Americký prezident Donald Trump by najbližšie mohol zamerať svoju pozornosť na Nemecko, keďže obchodný prebytok Berlína s USA v minulosti pravidelne kritizoval.

Nemecko by sa mohlo stať ďalším terčom Washingtonu, ak Spojené štáty a Čína urovnajú svoj obchodný spor a dosiahnu dohodu, varoval popredný nemecký hospodársky inštitút DIW.

Americký prezident Donald Trump by najbližšie mohol zamerať svoju pozornosť na Nemecko, keďže obchodný prebytok Berlína s USA v minulosti pravidelne kritizoval, povedal v sobotu (29.6.) prezident DIW Marcel Fratzscher.

Predvolebný súboj s USA sa začal

"Predvolebný súboj v USA sa začal a americký prezident Trump sa bude snažiť v priebehu nasledujúcich 18 mesiacov kúpiť si hlasy domácich voličov globálnymi konfliktmi,“ povedal pre agentúru DPA.

Trump v sobotu oznámil dohodu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom o prímerí v obchodnom spore a obnovení rokovaní, počas ktorých nebude zavádzať nové clá na čínsky tovar.

"Nie je absolútne žiadny dôvod myslieť si, že veci sú jasné," povedal Fratzscher a upozornil, že veľký obchodný prebytok Nemecka ho robí ľahkým terčom pre Trumpa.

Rekordný export

Prezident Trump v minulosti opakovane vyhlásil, že obchodné podmienky vo viacerých krajinách sú nespravodlivé voči americkým firmám a daňovým poplatníkom. A zvlášť vyzval najväčšie európske hospodárstvo - Nemecko, aby znížilo svoj obchodný prebytok s USA.

Nemecko zaznamenalo v roku 2018 ďalší rekordný export, už piaty rok po sebe, a to napriek globálnym obchodným sporom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.