Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2019, 00:00

Zelená vlna: kozmetika z fritovacieho oleja a textil z plastov

Zelená vlna: kozmetika z fritovacieho oleja a textil z plastov
Zdroj: Dreamstime

Do roku 2050 sa počet obyvateľov na Zemi zvýši o štvrtinu na desať miliárd, odhadla pred dvoma rokmi OSN. Hrozby spojené s touto víziou prerastajú aj do najvyšších vrstiev svetového biznisu. Svetové firmy preto zamestnávajú manažérov kvôli prechodu na udržateľné podnikanie, experimentujú s novými materiálmi a hlavne uvažujú, ako pri výrobe využiť odpad.


Stavebníctvo bojuje s nedostatkom piesku a kameniny, textilný priemysel s nedostatkom bavlny, výrobcovia elektroniky so vzácnymi kovmi z Číny. Zároveň však všetci ľudia vidia obrovské príležitosti v rýchlom bohatnutí obyvateľov najmä rozvojových krajín.

Kľúčové generácie
Silný trend potvrdzujú spoločnosti, ktoré sa zaoberajú inováciami. „Každý deň nás oslovujú firmy, ktoré zaujíma, ako sa zapojiť do cirkulárnej ekonomiky. Možno mám ružové okuliare, ale podľa mňa začína nová éra. Čím ďalej tým viac to vyžaduje aj spotrebiteľ,“ hovorí Vojtěch Vosecký, obchodný riaditeľ Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.


Podľa ekonóma Pavla Kysilky, ktorého spoločnosť 6D radí firmám s digitálnou transformáciou, idú inovácie dvoma smermi. Po prvé firmy rýchlo adaptujú do prevádzky technológie od robotiky, 3D tlače cez internet vecí až p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.