Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2019, 00:00

V Česku ročne zavrú približne päťsto dedinských predajní

V Česku ročne zavrú približne päťsto dedinských predajní
Zdroj: Pavol Funtál

Dedinských predajní potravín ubúda. Na túto skutočnosť už niekoľko rokov poukazuje Asociácia českého tradičného obchodu, ktorá združuje práve malé predajne – respektíve ich najväčšie siete, ako sú Coop, CBA, Eso market či Enapom – a riešenie vidí v dotáciách. Ak by sa dotovali všetky predajne v dedinách do tisíc obyvateľov, štátnu pokladnicu by to vyšlo zhruba na 700 miliónov korún (27,5 milióna eur). Tisíc obyvateľov v obci je pritom hranica, nad ktorou sú predajne väčšinou ziskové.


Niekoľko českých ministerstiev vytvorilo spoločný tím, ktorý má do jesene navrhnúť možné riešenia. „Tím vznikol na základe môjho rokovania s premiérom Andrejom Babišom pred približne jedným mesiacom, kde sa ma premiér pýtal na dôvody, prečo sa ročne zatvára zhruba päťsto maloobchodných predajní, najmä na vidieku,“ uvádza Zdeněk Juračka, prezident Asociácie českého tradičného obchodu. „Ambíciou pracovnej skupiny je do jesene 2019 pripraviť materiál na riešenie problémov českého nezávislého maloobchodu,“ po

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.