Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2019, 11:38

Priepasť sa prehlbuje. Francúzski miliardári bohatnú najrýchlejšie na svete

Štrnásť najbohatších Francúzov zvýšilo svoje bohatstvo od začiatku roka celkovo o 78 miliárd dolárov.

Priepasť sa prehlbuje. Francúzski miliardári bohatnú najrýchlejšie na svete
Zdroj: TASR/AP

Francúzsku, v ktorom sa prehlbuje priepasť medzi bohatými a chudobnými, priniesla prvá polovica tohto roka občianske nepokoje.

Davy protestujúcich požadovali v tamojších uliciach vyššie mzdy a dôchodky. Ich najbohatší spoluobčania za sebou ale majú podľa agentúry Bloomberg úspešný polrok.

Štrnásť Francúzov, ktorí figurujú v 500-člennom  miliardárskom indexe Bloombergu, zvýšilo svoje bohatstvo od 31. decembra celkovo o 78 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 35 percent.

To je viac ako dvojnásobné tempo toho, akým bohatli čínski a americkí miliardári (o 15 percent). Najvyšší prírastok majetku vykázali mimo Francúzska predovšetkým ázijské krajiny na čele s Thajskom, kde si najbohatší ľudia polepšili o 33 percent. Za ním nasleduje Singapur s 31 percentami a Japonsko s 24 percentami.

Údaje nezahŕňajú krajiny, ktoré v indexe majú menej ako dvoch zástupcov z radov miliardárov. Potom by na čele stál Nigérijčan Aliko Dangote, ktorého majetok tento rok vzrástol o 60 percent na 16,8 miliardy dolárov.

Luxusný tovar vynáša

Medzi francúzskymi miliardármi vedú podnikatelia v luxusnom tovare Bernard Arnault a François Pinault a dedička miliardového francúzskeho kozmetického impéria Françoise Bettencourtová-Meyersová.

Tento rok dohromady zbohatli o 53 miliárd dolárov. Čínsky dopyt po luxusnom tovare totiž nepoznamenala neistota spôsobená obchodným sporom krajiny so Spojenými štátmi, poznamenáva Bloomberg.

Akcie Arnaultovho luxusného konglomerátu LVMH tento rok posilnili o 45 percent a v indexe parížskej burzy CAC 40 sa stal druhým najziskovejším. Arnaulta minulý mesiac zaradili do skupinky ľudí s majetkom nad 100 miliárd dolárov k Jeffovi Bezosovi a Billovi Gatesovi.

Thajčania zaznamenali úspech

Úspech Thajska súvisí do značnej miery sa zakladateľom a riaditeľom pivovarníckeho a realitného konglomerátu TCC Group Carenom Sirivatanapchakdim a s hlavným akcionárom a generálnym riaditeľom energetickej firmy Gulf Energy Development Saratchem Ratanavadim. 

Sirivatanapchakdiho bohatstvo sa od januára zvýšilo o štyri miliardy na 16,5 miliardy dolárov, pretože cena akcií jeho v Singapure obchodovanej nápojovej skupiny Thai Beverage vzrástla o 38 percent. Thajčan plánuje, že so svojím impériom v druhej najväčšej ekonomike juhovýchodnej Ázie expanduje aj mimo výrobu piva a whiskey.

Ratanavadiho imanie sa rozrástlo o 2,3 miliardy dolárov, pretože sa mu začína vyplácať jeho stávka na Vietnam. Akcie Gulf Energy obchodované na burze v Bangkoku tento rok posilnili o 51 percent, uviedla agentúra Bloomberg.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.