Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.07.2019, 16:57

Únia ustúpila od hrozieb voči Taliansku. Prijali opatrenia na zníženie dlhu

Európska komisia zároveň vyzvala Taliansko, aby aj pri príprave rozpočtu na rok 2020 postupovalo v súlade s Paktom stability a rastu.

Únia ustúpila od hrozieb voči Taliansku. Prijali opatrenia na zníženie dlhu
Zdroj: Reuters

Európska komisia ustúpila od hrozieb disciplinárneho konania voči Taliansku. Urobila tak potom, ako Rím prijal opatrenia na zníženie vysokého dlhu a splnil tak podmienky Európskej únie v oblasti fiškálnych pravidiel.

Komisár Európskej únie pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovici povedal, že Taliansko zareagovalo na obavy EÚ ohľadne jeho vysokého dlhu, takže podľa Bruselu konanie voči Rímu nie je v súčasnosti potrebné.

Dodal, že intenzívny dialóg medzi Európskou komisiou a talianskou vládou v ostatných týždňoch "viedol k tomu, že Rím vyvinul veľké úsilie na splnenie požiadaviek Bruselu".

"V tejto fáze tak nie je dôvod na spustenie procedúry nadmerného deficitu voči Taliansku," povedal Moscovici. Dodal však, že Európska komisia bude vývoj v krajine v nasledujúcich mesiacoch pozorne monitorovať.

Rím v týchto dňoch oznámil, že vzhľadom na nové ekonomické údaje by rozpočtový deficit v roku 2019 mal byť o vyše sedem miliárd eur nižší, než sa očakávalo v apríli.

Vtedy znepokojil Európsku úniu zvýšením tohtoročného rozpočtového deficitu z 2,04 percenta hrubého domáceho produktu až na 2,4 percenta hrubého domáceho produktu. Teraz tento údaj opäť znížil na 2,04 percenta hrubého domáceho produktu.

Európska komisia zároveň vyzvala Taliansko, aby aj pri príprave rozpočtu na rok 2020 postupovalo v súlade s Paktom stability a rastu. Návrh rozpočtu na budúci rok musí Taliansko predložiť Európskej komisii do 15. októbra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.