Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.07.2019, 08:25

Čína ovláda 60 percent ťažby bitcoinu, jej prevaha postupne klesá

Ťažba bitcoinu prostredníctvom výkonných výpočtových zariadení spotrebuje 4,7 GW elektriny.

Čína ovláda 60 percent ťažby bitcoinu, jej prevaha postupne klesá
Zdroj: Reuters

V súčasnosti sa zhruba 60 percent bitcoinu ťaží v Číne, nasledujú USA, Kanada a Island. Z ďalších európskych krajín je to potom Nórsko a Švédsko.

Polovica čínskej ťažby prebieha v Sečuáne, ktorý vytvára 90 percent energie z obnoviteľných zdrojov. Vyplýva to z pravidelnej analýzy webu CoinShares.

Ťažba bitcoinu prostredníctvom výkonných výpočtových zariadení spotrebuje 4,7 GW elektriny. Zhruba desatinu spotreby pritom predstavuje energia potrebná na chladenie počítačov.

Obnoviteľné zdroje sa celkovo podieľajú na ťažbe necelými tromi štvrtinami.

"Prevaha Číny pri ťažbe bitcoinu je v súčasnosti stále zrejmá, jej podiel však postupne klesá. Ťažba sa presúva do miest s nízkou cenou elektriny. Pomerne silná ťažobná komunita sa nachádza aj v Českej republike. Aj v Česku záujem o Bitcoin nahráva rastu dopytu po ďalších kryptomanách, vrátane domáceho Platon Coinu," hovorí zakladateľ Platon Financie Daniel Tanner.

Ťažba spočíva vo výpočte zložitej matematickej úlohy, za ktorú úspešný ťažiar prijme podiel mincí.

Výpočty sa neustále sťažujú a vyžadujú vyšší výkon počítačov.

Cena bitcoinu sa pred troma mesiacmi pohybovala okolo 5-tisíc dolárov a od tej doby strmo rastie. V minulých týždňoch atakovala hranicu 13-tisíc dolárov a v súčasnosti sa bitcoin predáva okolo 11 800 dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.