Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.07.2019, 14:02

Nulová daň pre mladých Poliakov. Veľkorysý sľub Kaczyńského strany sa stáva realitou

Na oslobodení od dane zarobia podľa odhadov asi dva milióny mladých Poliakov.

Nulová daň pre mladých Poliakov. Veľkorysý sľub Kaczyńského strany sa stáva realitou
Zdroj: Reuters

Poľskí poslanci schválili návrh zákona, ktorý zavádza nulovú sadzbu dane z príjmu poplatníkom do 26 rokov.

Pre predlohu, navrhnutú vládnucimi konzervatívcami, hlasovalo 419 poslancov, proti boli len štyria. Zákon potrebuje ešte schválenie v Senáte a prezidentov podpis, čo je však podľa agentúry AFP pokladané už len za formalitu.

Ide o splnenie jedného z veľkorysých sľubov vládnucej strany Právo a spravodlivosť expremiéra Jarosława Kaczyńského, daných ešte pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu. Poľsko na jeseň čakajú parlamentné voľby.

Oslobodené od dane majú byť príjmy do 85 528 zlotých (20-tisíc eur) za fiškálny rok, uviedla televízia TVN 24. Nové pravidlá majú platiť od 1. augusta.

​Tohtoročná úľava, týkajúca sa teda piatich mesiacov, je tak obmedzená na 35 636 zlotých (8636 eur).

Príjmy presahujúce danú hranicu budú zdanené bežnou sadzbou, čo znamená 18 percentami. Na oslobodení od dane zarobia podľa odhadov asi dva milióny mladých Poliakov.

"Tento zákon má v poľskom daňovom systéme historický význam. Do dejín prejde ako zákon premiéra (Mateusza) Morawieckého," vyhlásil poslanec Andrzej Szlachta z PiS.

"Zákon má historický rozmer v tom zmysle, že opäť delí Poliakov, tentoraz mladých," oponovala opozičná poslankyňa Marta Golbiková s tým, že daňová úľava sa bude vzťahovať na zamestnancov, nie na najpodnikavejšiu časť mládeže, teda na samostatne zárobkovo činné osoby a podnikateľov, ktorí vytvárajú pracovné miesta.

Námestník ministra financií Leszek Skiba vysvetľoval, že oslobodenie od dane z príjmu má povzbudiť mladých Poliakov, aby sa nechali zamestnať. Začínajúcich podnikateľov má potom stimulovať zníženie sociálnych odvodov, čo je podľa vlády oveľa lepšie riešenie.

Tento rok má daňová úľava pripraviť verejné financie o 950 miliónov zlotých (224 miliónov eur), v ďalších rokoch o 2,45 miliardy zlotých.

Priemerná mzda v Poľsku v prvom štvrťroku podľa úradných štatistík predstavovala skoro 5-tisíc zlotých mesačne (1178 eur), poznamenala agentúra AFP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.