Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.07.2019, 00:00

Chorvátsko zmení menu: mieri do čakárne na euro

Záhreb pred pár dňami oficiálne požiadal o vstup do systému výmenných kurzov ERM-2. Eurom chce platiť v roku 2023.

Chorvátsko zmení menu: mieri do čakárne na euro
Zdroj: Reuters

Dobro došli, víta slovenských turistov Petar – majiteľ penziónu na Makarskej riviére. A zaujíma ho, či došli s kunami alebo eurami. Druhú najsilnejšiu menu sveta tiež ochotne prijme, no nie práve s najvýhodnejším kurzom pre návštevníkov. Podobné „forexové operácie“ by sa mali skončiť v roku 2023, ak krajina splní podmienky a prijme euro.

Dlhy i úspory sú v devízach
Záhreb totiž koncom minulého týždňa oficiálne požiadal o vstup do čakárne na euro – systému výmenných kurzov ERM-2. „Hospodárske oživenie, pokles nezamestnanosti, dôsledné fiškálne zmeny, pokles zahraničného dlhu výrazne znížili zraniteľnosť chorvátskeho hospodárstva,“ vysvetľujú v spoločnom liste minister financií Zdravko Marič a guvernér národnej banky Boris Vujčič. Aj vďaka turizmu, ktorý má až štvrtinový podiel na domácom HDP, krajina už teraz žije eurami. Miestni majú podľa Reuters v devízach až 80 percent depozitov a mimo domácich kún sú až tri štvrtiny

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.